Sosyal Medyada Ekmek Parası İçin Dolandırılmayın!

sosyal medya dolandırıcılık

Dolandırıcıların sosyal medyada sıklıkla kullandığı dolandırıcılık yöntemlerine kanmayın. İnternetin en büyük sorunlarından biri olan phishing (oltalama) taktiği ile kurum ve bankaların internet uzantılarına benzeyen domainler kullanılarak insanların güveni kazanılıyor ve hazırlanan bağlantılara tıklanması halinde açılan sayfa üzerinden iade yapılması istenen kredi kartlarına ilişkin özel bilgiler isteniyor. Özel bilgilerini veren kullanıcıların verilerinin de doğrudan dolandırıcılara geçmesi sağlanmış oluyor. Siz siz olun bu tür dolandırıcılıklara gelmeyin.

Sosyal medyada çok sayıda kişinin sponsorlu olarak karşısına çıkan bu türdeki tweetler kısa sürede deşifre ediliyor ancak kimi yüzsüz dolandırıcılar da yüzsüzlüğe vurarak bu tarz paylaşımları ne amaçla yaptıklarını açık açık yazmaktan çekinmiyorlar. Bir dolandırıcının attığı tweet'in altına gelen yoruma "ekmek parası için yapıyorum" diyerek yanıt vermesi gerçekten pes dedirtti. Son zamanlarda iyice artan bu dolandırıcılık yöntemlerine çok dikkat etmeniz ve sponsorlu olarak karşınıza çıkan tweetleri şikayet etmeniz gerekiyor.

Bankalar Müşterilerini Uyarıyor!

Sosyal medyada yer alan paylaşımlara yönelik bankalar ve ilgili kuruluşlar çok sayıda uyarı mesajı ile tüketicileri uyarmaktalar ancak birçok kullanıcı hala dolandırıcıların oltasına düşmeye devam ediyor. Sizler böyle bir dolandırıcılıkla karşı karşıya  geldiyseniz hemen kartınızı iptal ettirmeyi unutmayın.