Sosyal Medya'da Kadına Yönelik Şiddet ve Taciz Artıyor

Sosyal Medya'da Kadına Yönelik Şiddet ve Taciz Artıyor

İnternetin ülkemizde ve dünyada gelişimi incelendiğinde, kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte suç oranlarının da buna paralel bir yol izlediği gözlemleniyor. Sosyal medyayı ve teknolojinin diğer formlarını kadınları "aşağılamak, baskı altına almak ve tehdit" amacıyla kullanan bireylerin sayısı da gözardı edilemeyecek bir yükselişe geçti. İngiltere'de bulunan Crown Prosecution Service'in raporuna göre sosyal medyada kadına şiddet ve taciz kontrolden çıkmaya başladı.

Crown Prosecution Service'in yaptığı araştırma bütün dünyayı ilgilendiren verileri içerisinde barındırıyor. Kadınların rızası olmadan özel cinsel görüntülerinin ortaya çıkarılmasının artması CPS'nin kadına karşı şiddet raporunda açıkça ortaya koyuluyor. Bu suçlar dağılım göstermekle birlikte genellikle sosyal medya platformları, e-postalar, kısa mesajlar, uygulamalar, spyware yazılımlar ve GPS üzerinden izlenerek işleniyor. 

Raporda ayrıca "intikam pornografisi" olarak bilinen, kişinin rızası olmadan cinsel görüntülerinin ifşa edilmesine ayrı bir parantez açılmış. Tipik mağdurlar bir şekilde samimiyet kurdukları insanlara güvenerek onlara fotoğraf yolluyor ve karşı tarafla arası bozulduktan sonra o fotoğraflar internete dağıtılıyor. Elbette bu bilinçsiz teknoloji ve internet kullanımının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. 

Yayınlanan raporda 2015/2016 yıllarında aile içi istismar, kadına şiddet ve tecavüz insanlık tarihinin gördüğü en yüksek seviyede görüldü. Gerek hukuki gerekse ahlaki anlamda kendimizi çok geliştirmemiz gerektiğini bir kez daha gözler önüne seren rapor, umarız "insan" formunun iyiye gitmesine vesile olur.

2020 Yılında Kaç Kişinin Sosyal Medya Kullanıcısı Olacağı Belli Oldu

YORUMLAR