Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken İki Kez Düşünün!

Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken İki Kez Düşünün

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, sosyal medyada paylaşım yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Ercan, kişilerin bir şeyi yaymadan önce onun doğru olup olmadığından emin olmaları gerektiğini ifade etti.

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte, bilgi saniyeler içinde dolaşıma sokulabiliyor. Geldiğimiz noktada hız, bilginin doğruluğundan emin olma noktasında en büyük düşmanımız haline geldi. Dolayısıyla, sosyal medyada ışık hızıyla yayılan bilgilerin doğruluğu da çoğu zaman teyide muhtaç kalıyor.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, sosyal medyada paylaşımda bulunurken iki kez düşünülmesi gerektiğini belirterek, "Bir şeyi yaymadan önce onun doğruluğunu kanıtlayalım. Bugün gerçekleşmemiş bir şeyi gerçekleşmiş gibi yaymak dünyanın her yerinde suç. Bundan toplumsal olarak herkes etkileniyor" diyor.

Sosyal medya üzerinden algı yönetimi, insanları nefret söylemine yönlendirme, birilerini karalamak ve kriz oluşturma gibi birçok şeyin yapıldığını anlatan Ercan, bunların çeşitli görsellerle desteklenerek yayıldığını aktardı. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğine karşı dikkatli olunması tavsiyesinde bulunan Ercan, "Aramıza mesafeler koyan, ülkemizdeki uzlaşıyı, ortak yaşama kültürünü yok etmeye çalışan bu kirli bilgilerden uzak durulmalı" diyerek, sosyal medyada nefret saçan kirli bilgilerin kasten dolaşıma sokulduğunu söyledi.

Bilginin Doğruluğunu Araştırmalıyız

USMED Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, sosyal medyadaki bilgilere ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini belirtirken, paylaşım yapılmadan önce doğruluğunun mutlaka araştırılmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Ercan, "Bir şeyi gördüğümüzde önce çifte doğrulama sistemi yapacağız. Hemen paylaşmak yok. Önce Google'da bakacağız, araştıracağız. Güvendiğimiz kişilere soralım. Çok önemli bir mevzuysa gerekirse emniyet birimlerini arayalım ya da güvendiğimiz, eskiden beri takip ettiğimiz insanların profillerine bakalım, onlara soralım" dedi.

Ercan, Türkiye'nin sosyal medyayı en çok kullanan ülkeler arasında dünyada 6'ıncı sırada olduğunu hatırlattı. Özellikle gençlerin sosyal medyadaki bilgiden çabuk etkilendiğini söyleyen Ercan, "Yalan habere hemen müdahale edilemiyor. Zaten kaldırıldıktan sonra da bir algı oluşuyor. Yalan haber 10 kat hızla yayılırken, onu belki 10'da biri nispetinde düzeltemiyorsunuz. Sosyal medyada paylaşım yaparken 2 kez düşünmemiz lazım" dedi.

Ercan, Türkiye'nin ciddi bir sosyal medya tüketicisi olduğunu ifade ederek, bu alanın iyiyi, doğruyu yaymak için kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Takip edilen insanların iyi seçilmesi durumunda sosyal medyada güvenli bir limanda olunacağını bildiren Ercan, "Daha çok doğru, düzgün paylaşımlar yapan, hakikaten vatan, millet, inançları için güzel işler yapan insanların bu alana daha çok girmesi lazım" ifadelerini kullandı. Ercan, uzun vadede sosyal medyada çok daha bilinçli neslin geleceğine inandığını da vurguladı.

YORUMLAR