Sosyal Medyada Tuzak Kurup İstanbul'da Rehin Aldılar

Iraklı rehine

Suriye uyruklu olduğu tespit edilen Afaf isimli kadın, sosyal medya üzerinden tanıştığı Iraklı iş adamı Kamdan Adnan ile önce cinsel içerikli sohbetler yaptı, sonrasında İstanbul’a çağırdı. İstanbul’a gelen iş adamını kaçıran kadın ve arkadaşları, Kamdan Adnan’ın ailesinden 80 bin dolar fidye istedi.

Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu tarafından aktarılan haberde, göre Irak'ta yaşayan iş adamı Kamdan Adnan J. (39), sosyal medya üzerinden Suriye uyruklu Afaf A. ile tanıştığı bilgilerine yer verildi. Sürekli sosyal medya üzerinden mesajlaşan ikili arasında yakınlaşma başladı. İddiaya göre cinsel içerikli sohbet eden ikili görüntülü olarak görüştü. Bir süre sonra 21 yaşında olduğunu söyleyen Afaf A., iş adamını İstanbul'a çağırdı. Bu daveti kabul eden Iraklı iş adamı, 20 Aralık'ta İstanbul'a geldi. Yer ayırttığı otele giden Iraklı iş adamı, kısa bir süre sonra Afaf A. ile buluştu. Olaylar ise buluşmadan sonra başladı.

Buluştuğu iş adamını evine davet eden Afaf, daveti kabul eden Iraklı iş adamıyla Esenyurt’taki evine geçti. Ancak evde beklediğinin tam tersi bir durumla karşı karşıya kalan Kamdan Adnan, genç kızın Suriyeli iki arkadaşı tarafından etkisiz hale getirildi ve alıkonuldu. Şüpheliler birgün sonra iş adamının ailesinden 80 bin dolar fidye istedi.

Rehine kurtarma timi devreye girdi

İş adamının kaçırıldığını anlayan aile üyeleri, İstanbul’daki polis birimleriyle iletişime geçerek, gerekli bilgileri verildiler. Bunun üzerine harekete geçen Rehine Kurtarma ve Müzakere Timleri, şüphelilerle dolaylı müzakereye girdi. Telefonla yapılan görüşmelerde, 80 bin dolarlık fidye, 30 bin dolara indirildi. İş adamının akrabası, polisin kontrolü altında fidyecilerle telefonla görüşerek 30 bin dolar para vereceğini söyledi.

Fidyecilere bir kafede randevu veren polisler ve iş adamının akrabası, bahsi geçen kafede yerlerini aldılar. Tek başına kafede oturuyor izlenimi verilen Iraklı adamın yanındaysa, müşteri gibi davranan polis ekipleri vardı. Parayı almak için kafeye gelen şüpheliler kıskıvrak yakalanarak Asayiş Şube Müdürlüğüne götürüldüler ve gerekli işlemlerden sonra mahkemeye sevk edildiler.