Sosyal Medyada "Uygunsuz" Paylaşım Boşanma Sebebi

Sosyal medya kararı

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında yapılan paylaşımlar boşanma davasına konu oldu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, sosyal medya üzerinden “uygunsuz” paylaşımlar yapan kadının bu davranışlarıyla kocasının kişilik haklarına saldırıda bulunduğuna hükmetti. 

Sosyal medya kararı boşanma

Karşılıklı suçlamaların ardından boşanma kararı alan çift, 2. Aile Mahkemesine dava açtı. Eşinin başka erkeklerle alkol aldığını ve buna ilişkin fotoğrafları sosyal medya platformları üzerinden paylaştığını söyleyen koca, tazminat istedi. İki tarafın iddialarını ve tanıklarını dinleyen mahkeme, güven sarsıcı davranışlarda bulunan kadınla birlikte görevlerini ihmal eden kocayı eşit derecede suçlu buldu. Çiftin boşanmasına karar veren mahkeme heyeti, kocanın tazminat talebini reddetti.

Davanın iki tarafı verilen kararı temyize götürdü. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir kararın altına imza attı. Daire, başka erkeklerle alkol alarak bunu sosyal medya üzerinden paylaşmayı boşanma sebebi saydı. Nihai sonuçtaysa şu ifadeler kullanıldı: “Sosyal medyada uygunsuz paylaşımlarda bulunan davalı – karşı davacı kadının, erkeğe nazaran daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Kadının davranışları erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil edecek niteliktedir. Öyleyse; davacı – karşı davalı erkek yararına Türk Medeni Kanunu’nun 174. maddesi koşulları oluşmuştur. Tarafların ekonomik ve sosyal durumları, fiilin ağırlığı ve hakkaniyet kuralları gözetilerek davacı karşı davalı erkek yararına uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlenmesi sonucu bu isteğin reddi doğru olmamıştır. Kararın oy birliği ile bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

YORUMLAR