Sosyal Medyada Yapılan Darbe Propagandasına Soruşturma Başlatıldı

Sosyal Medyada Yapılan Darbe Propagandasına Soruşturma Başlatıldı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylar sonrası soruşturmalar tüm hızıyla yapılmaya devam ediliyor. Sosyal medya üzerinden de bu soruşturmaların devam ettiği haberleri geliyor.

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan üzücü olayla ilgili sosyal medya sitelerinde binlerce paylaşım yapıldı. Bu paylaşımların bazıları üzücü olayı desteklerken, çoğunluk olaya karşı durarak ülkemizin birliğini ve beraberliğini destekledi. Cuma gecesi yaşanan olaydan sonra suçlu rütbelilerin dışında çoğu sosyal medya hesapları da incelenmeye başlandı. Bu incelemeyle birlikte darbe yanlısı olanlar tespit edilecek ve vatanımızı tehdit ettiğini gerekçesiyle hakkında soruşturma açılacak.

Sosyal medyada darbe propagandasına ilk soruşturma başlatıldı.

Isparta Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, Isparta'da darbeyi destekleyen paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle O.E ismini takip etmeye başladı. Kısa bir takibin ardından O.E'nin kaldığı yer tespit edildi ve karakola götürülerek hakkında soruşturma başlatıldı. Bildiğiniz üzere alınan kararlarla birlikte elim olaya karışan herkes yargı sürecinde cezasını çekecek. Olaya direkt olarak karışmayan fakat sosyal medya ile darbe yapmaya çalışanlara destek veren O.E'nin cezası henüz belli olmadı. 

Yetkililer, hakkında soruşturma başlatılan O.E'nin "Ordu yönetime bütünüyle el koyuyor. Allah'ıma şükürler olsun. TRT'de açıklamalar var. Darbe geliyor çok şükür. Allah yüzümüzü kara çıkarmasın" şeklinde paylaşım yaptığını açıkladı.

Editörün notu: "Biz paylaşılan bu yazıyı kesinlikle doğru bulmuyor ve haber amaçlı paylaşıyoruz."

Sosyal medyayı dikkatli kullanın!

Sosyal medya hesabınızda paylaşım yaparken, kimse benim hesabımı görmez, diye düşünmeyin. Tüm hesaplar açık olduğu taktirde takibe alınabilir ve soruşturma başlatılabilir. Tabii suçu destekleyen paylaşımlar yapmazsanız hesabınızla ilgili herhangi bir sıkıntı oluşmuyor. 

Hashtag'lere de dikkat ediliyor

Olay gecesi üst sıralara çıkan ve üzücü olayı destekleyen hashtag’lerde takibe alındı. Bu hashtagler üzerinden darbeci grubu destekleyen paylaşımlarda bulunanlar tespit edilip haklarında soruşturma açılacak.

Sosyal Medya'da İçerik Paylaşabileceğiniz En İyi Saatler

Sosyal Medya Arkadaşlıkları ve İlişkileri Nereye Koşuyor?

YORUMLAR