Sosyal Medyada Yatırım Tavsiyesi Verenlere Güvenmeyin

SPK sosyal medya 1

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya üzerinden yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyetlerini izinsiz şekilde yürütenlere itibar edilmemesini söyledi.

SPK yetkilileri, konuya ilişkin açıklama yaparak, yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinin düzenli uğraşı, ticari veya mesleki faaliyet olarak icra edilebilmesi için izin alınması gerektiğini kaydettiler. Kuruldan izin alınmadan icra edilen sermaye piyasası faaliyetlerinin yaptırımlara sebep olabileceğinin altını çizen Sermaye Piyasası Kurulu, 109. Maddenin ikinci fıkrasını hatırlattı. İsmi geçen maddede "...Sermaye piyasasında izinsiz faaliyette bulunanlar iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar..." ibarelerinin yer aldığına işaret edildi.

Facebook, Twitter, YouTube gibi farklı sosyal medya platformları üzerinden piyasa dolandırıcılığı başlıklı maddeye girebilecek işlemlerin gerçekleştirilmesinin suç olduğu söylenirken, "suç duyurusunda bulunulması", "tedbir getirilmesi" ve/veya "idari para cezası verilmesi"nin söz konusu olduğu aktarıldı. Yetkililer, herhangi bir makul ekonomik ve finansal gerekçeye dayanmayan, tamamıyla yatırımcıların aldatılmasına ve mağdur edilmesine yönelik olduğuna dair ciddi emareler bulunan söz konusu fiilleri işleyenler ve bunlarla birlikte hareket edenler hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapıldığını belirtti.

Söylenti aldığını ya da tüyo verdiği belirten sosyal medya kullanıcılara itibar edilmemesi gerektiğini kaydeden SPK, şöyle bir uyarıda bulundu: “Yatırım danışmanlığı ve/veya portföy yönetim hizmeti alınmak isteniyorsa Kurulumuzdan yetki belgesi almış kuruluşların tercih edilmesi mağduriyet yaşanmaması açısından önem arz etmektedir. Diğer taraftan, küçük yatırımcıların pay alım satımı yaparken, risk profillerine uygun olarak yatırım yapmaları, bekledikleri getiri için ne kadar riske katlanabileceğini iyi değerlendirmeleri, yatırım aracı ve şirketle ilgili izahname, halka arz belgesi, mali tablo ve diğer kamuyu aydınlatma belgelerini analiz etmeleri, kısa sürede yüksek getiri vaat eden reklam, duyuru ve benzeri çağrılara şüpheyle yaklaşmaları, sosyal medya, forum gibi sitelerde yer alan söylenti, tüyo ve benzeri hususlara itibar etmemeleri, piyasada işlem hacmi veya fiyatında artış gözlenen paylarla alakalı ihtiyatlı bir şekilde yaklaşmaları, söz konusu hareketlerin olağan dışı ve manipülatif bir durum olabileceğini gözden kaçırmamaları önem arz etmektedir.

YORUMLAR