Sosyal Medyanın Sizi Dinlemesini Nasıl Engellersiniz?

Başta Facebook olmak üzere pek çok websitesinin ve uygulamalarnın telefon gizliliğini ihlal ettiğini hepimiz biliyoruz. Peki ya bu uygulamaların bizi dinlemesini engellemek için ne yapmamız gerekiyor? İşte HAVELSAN Genel Müdüründen tavsiyeler:

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay tarafından yapılan açıklama sayesinde kişisel veri gizliliğini korumayı öğrenebilecek ve siber tehditlerden kaçınabileceksiniz. Konu hakkında ilk olarak uygulamaların kamera ve mikrofon erişiminin kontrol edilmesi gerektiğini belirten Atalay, bu uygulamaların kullanıcıları birer reklam aracı olarak gördüğünü ifade etti.

"Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde 'ortamdan ses kaydı yapabileceği'ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var" şeklinde konuşan Genel Müdür, son zamanlarda ilgilendiğiniz ürünlerin karşınıza reklam olarak çıkmasının tesadüf olmadığını söyledi. Kamera ve mikrofona verilen iznin devre dışı bırakılması gerektiğini belirten Atalay, sosyal medyanın büyük tehlike olduğunu dile getirdi.

Yaşamı kolaylaştıran internet ve mobil teknolojilerin aynı zamanda insan hayatını kabusa çevirebileceği uyarısında bulunmayı ihmal etmeyen Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: "Kullanılan uygulamalara verilen izinlerin sürekli kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Zaten bu şekilde zararlı yazılımların olumsuz etkilerinden de kurtulmayı başarabilirsiniz."

Peki siz kullanmakta olduğunuz mobil uygulamalar tarafından dinlenildiğinizi düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!