Sosyal Medyayı Erkekler Ele Geçirmek Üzere

Sosyal Medyayı Erkekler Ele Geçirmek Üzere

Sağlık Bakanlığı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinin internet bağımlılığına ilişkin yaptığı iki ayrı araştırma, sosyal ağlarda erkek nüfusunun çok fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Sağlık Bakanlığının, 100 bin kişi ile yaptığı ve "18 Yaş ve Altı Okur-Yazar Bireylerin İnternet Bağımlılığının Sosyo-Demografik Özelliklerine Göre Analizi Ve Birey Sağlığı Üzerindeki Etkilerinin Tespiti” adı altında gerçekleştirdiği araştırması, oldukça etkileyici sonuçlara ulaştı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, bilgisayar kullanabilme oranı tüm katılımcılar için yüzde 88, bilgisayar kullanabilen tüm katılımcılar içindeki bağımlılık oranı ise yüzde 8,4 olarak bulunmuş.

İnternet ve sosyal medya bağımlılık oranı kadınlarda yüzde 42, erkeklerde yüzde 58 olarak tespit edilmiş. Bu bağımlılığın, kentlerde kırsal alanlara oranla daha yüksek olduğu da belirtiliyor. Ayrıca sosyal medya bağımlılık oranı orta gelir düzeyinde artış gösteriyor. Öte yandan gelir düzeyi arttıkça bağımlılık da artıyor.

Sağlık Bakanlığının 2023 yılı öngörüsü ise bağımlılık oranının yüzde 24,6 düzeyine çıkabileceği yönünde. Bu da 8 yıl sonra her 4 kişiden birinin internet ve sosyal medya bağımlısı olma potansiyelini ortaya koyuyor.

Gazi Üniversitesi’nin yaptığı araştırma da bizi farklı sonuçlara götürmüyor. Gazi Üniversitesinin araştırmasına da bin 400 kişi dahil edilmiş. Katılımcıların yüzde 47,8'i düzenli olarak internet kullanırken, yüzde 26,5'i hiç internet kullanmadığı saptanmış. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 48,8'i haftada 0-9 saat, yüzde 30,3'ü de 20 saatten fazla zamanlarını internet başında geçiriyorlar.

Facebook Tam 126 Ülkede En Çok Kullanılan Sosyal Ağ

Çektiğiniz Selfieler Sizi Sosyal Medyada Nasıl Tanımlıyor?

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

YORUMLAR