Soyuz'daki Deliği İncelemek Üzere Uzay Yürüyüşü Yapılacak

Soyuz MS09

Birçok ülkenin ortaklaşa çalışarak idame ettirdikleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Rus kozmonotlara önemli bir görev verildi. Kozmonotlar, Soyuz uzay aracında sızıntı yapan bölümü incelemek amacıyla uzay yürüyüşüne çıkacaklar.

Yapılan açıklamayla Rus kozmonotlar Oleg Kononenko ve Sergei Prokopyev’in Soyuz uzay aracındaki sızıntıyı incelemek adına 6 saat sürmesi gereken bir uzay yürüyüşüne çıkacakları söylendi. Halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetli Soyuz MS-09 aracının dış cephesini inceleyecek olan kozmonotların, araçtaki sızıntının kaynağını bulmaya çalışacakları belirtildi. İki kozmonotun, ağustos ayında hava basıncının kaybedilmesine sebep olan ve içerden yamalanarak düzeltilen deliği inceleyecekleri, örnekler toplayacakları ve yeni bir termal örtü yerleştirilmeden önce bölgenin dijital görüntülerini alacakları söylenenler arasındaki yerini aldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na aralık ayının başında Amerikalı ve Kanadalı astronotlar Anne McClain ve David Saint-Jacques ile gelen Kononenko, uzay yürüyüşünün hem fiziksel hem de teknik açıdan hayal edilenin çok ötesinde bir görev olduğunu dile getirdi. Oldukça zorlu olarak tabir edilen görevin ardından Soyuz MS-09 aracının 19 Aralıkta Prokopyev, Serena Aunon-Chancellor ve Alexander Gerst'in Dünya'ya dönüşü için kullanılması planlanıyor.