Soyuz Roketi, Başarılı Bir Şekilde Uzaya Fırlatıldı

Soyuz Roketi, Başarılı Bir Şekilde Uzaya Fırlatıldı

Rus uzay ajansı ROSCOSMOS, bir önceki denemede dramatik bir kaza yaşayan Soyuz MS-11 uzay roketinin Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü'nden başarıyla fırlatıldığını duyurdu.

ROSCOSMOS'tan kozmonot Oleg Kononenko, NASA'dan astronot Anne McClain ve  Kanadalı uçak mühendisi David Saint-Jacques’i taşıyan Soyuz roketi, sorunsuz bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) fırlatıldı.

Yerel saat ile 17.31'de Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılan Soyuz MS 11 roketi, her şey planlandığı gibi giderse 6 saatte UUİ’ye ulaşacak. Fakat roket UUİ'ye ulaşmazsa, istasyonun yıl sonunda geçici olarak terk edilmesi bekleniyor. UUİ'de şu anda Avrupa Uzay Ajansından (ESA) Alexander Gerst, NASA'dan Serena Aunon-Chancellor, ROSCOSMOS'tan Sergey Prokopyev bulunuyor.

NASA, geçtiğimiz ay insanlığın Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk yerleşiminin 18. yılını kutlamıştı. Bugüne kadar 17 ülkeden 220 kişinin ziyaret ettiği istasyon, 420 ton ağırlığında ve bir futbol sahası büyüklüğünde.

UUİ’deki ekipler, uzay araştırmalarının yanı sıra, biyoloji ve fizyoloji gibi alanlarda da çalışmalar yürütüyor. İstasyonda bugüne kadar 2 binden fazla deney ve araştırma yürütülmüş.

Ekim ayında gerçekleştirilen ilk Soyuz lansmanı sırasında Rus kozmonot Alexey Ovchinin ve NASA'dan astronot Nick Hague'u taşıyan roket, taşıyıcı kısmında meydana gelen bir arıza sonucu Kazakistan’a acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.