SpaceX ile İnternete Uzaydan Bağlanmak Hayal Olmaktan Çıkıyor

SpaceX ile İnternete Uzaydan Bağlanmak Hayal Olmaktan Çıkıyor

Tesla Otomotiv Endüstrisi CEO’su Elon Musk, SpaceX projesiyle interneti uzaya taşımaya hazırlanıyor. Tamamen elektrikli ve güneş enerjili sistemler üzerine ürünler veren Tesla, SpaceX atılımıyla dünyanın her köşesine internet taşıyacak.

Yeni atılım, şirketten bağımsız bir uzay araştırmaları firması tarafından yürütülüyor. Şirketin planı yüzlerce internet vericisini dünya yörüngesine yerleştirmek. Her uydu yaklaşık bin 200 kilometrekarelik bir alana internet sağlayacak şekilde tasarlanıyor. 

Bu uydulardan ilki olan Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderildi bile. 35 bin 200 metre irtifada yörüngeye yerleştirilecek uydulardan ilki olan Dragon istasyona başarıyla gönderildi, ancak gönderen roketin geri dönüşünde korkunç bir kaza yaşanmıştı.

Elon Musk küresel iletişimin çok önemli olduğuna inanan bir felsefeye sahip. Özellikle internetin herkese ulaşmasını kendine amaç edinen milyarder iş adamının bu girişimi son derece olumlu bulunuyor. 

SpaceX tüm deneylerini medyadan uzak gerçekleştiriyor. Konuyla ilgili röportajlara rastlanmasa da projenin detayları adece basın bültenleriyle paylaşılıyor. Projenin ne zaman tamamlanabileceği şu anda tamamen bir sır. Normal şartlar altında tam kapasite çalışmayla 15 yıl kadar süreceği tahmin ediliyor.  

Uyduları Uluslararası Uzay İstasyonuna taşıyan roketin düşerek parçalanması ise projenin biraz daha sekteye uğramasına neden olmuş olabilir. 

Geçtiğimiz günlerde dünyaya dönerken düşen Falcon 9 roketin videosunu buradan izleyebilirsiniz. 

Tesla Model S Fotoğrafları

Tek Şarjla 640 Kilometre Gidiyor

Dünyayı Bir de Uzay İstasyonundan Seyredin

Gece Dünya Uzaydan Nasıl Gözüküyor?

YORUMLAR