SpaceX, BFR Roketi'nin Adını Starship Olarak Değiştiriyor

SpaceX BFR Roketleri Starship

SpaceX’in yaklaşık 5 milyar dolar harcayarak geliştirdiği meşhur BFR (Big Falcon Rocket) roketlerinin artık yeni bir ismi var. SpaceX CEO’su Elon Musk hafta başında attığı bir tweet ile şirketin şimdiye kadarki en büyük roketi BFR’nin adının Starship olarak değiştirildiğini duyurdu.

SpaceX, BFR yani Big Falcon Rocket’i sürdürülebilir bir gezegensel uzay gemisi olarak tasarlamıştı. Bu roket bundan böyle SpaceX'in Falcon 9 ve Falcon Heavy gibi diğer roketlerinin yerini alacak.

Elon Musk’ın ifadelerine göre roket teknik olarak 2 kısımdan oluşuyor ve her iki kısım da yeniden adlandırıldı. Buna göre, roketin üst kısmı yani uzay gemisi olarak bilinen kısım artık Starship olarak adlandırılacak. Roketin, Dünya’nın yer çekiminden kurtularak Uzay’a çıkışını sağlayan itici kısmı ise artık Super Heavy olarak adlandırılacak.

Musk’ın Twitter’daki takipçilerinden birisi Musk’ın tweet’ine, "Bu yıldız gemisi başka bir yıldız sistemine bir göreve gönderilmediği sürece Starship olarak adlandırılamaz." şeklinde bir yorumda bulundu. Musk da takipçisine yanıt olarak, "Sonraki versiyonlar olacak." ifadelerini kullandı. Bu da Starship’in gelecekteki versiyonlarının bizim Yıldız Sistemi'mizin dışına çıkacağı anlamına geliyor. Güneş'imize en yakın yıldız sistemi ise Dünya'dan yaklaşık 4.3 ışıkyılı uzaklıkta olan Alpha Centauri sistemi olarak biliniyor.

BFR roketi henüz tamamlanmadı ve geliştirilme aşamasının ilk safhalarında. BFR’nin yatırımlar da dahil olmak üzere daha kat etmesi gereken çok yol var gibi görünüyor. Çünkü Musk, şimdilik SpaceX kaynaklarının sadece yüzde 5’inin BFR roketleri için ayrıldığını açıkladı.

Ancak yine de SpaceX biraz ilerleme kaydetti. Şirket Japon milyarder girişimci Yusaku Maezawa ile yaptığı anlaşma ile Maezawa’yı Ay etrafında BFR roketiyle gerçekleştirilecek bir uzay uçuşunda misafir edecek. Maezawa, 2023 yılında gerçekleştirilecek olan bu 240.000 mil’lik seyahat ile Ay’ın etrafında uçuş yapan ilk özel vatandaş olacak.

Ayrıca SpaceX şimdilerde üçüncü roket tasarımı üzerinde çalışıyor. Musk, bu roket hakkında geçtiğimiz Eylül ayında bazı detaylar vermişti. Mars'a 100 metrik tonluk bir yük taşıma kapasitesine sahip olan, 118 metrelik iki aşamalı yeniden kullanılabilir uzay gemisini temsil eden bu tasarım hakkında konuşan Musk, "BFR için geniş mimari tasarımlar açısından son yineleme." ifadelerini kullanmıştı.