SpaceX Bir İlki Daha Başardı!

SpaceX Bir İlki Daha Başardı!

SpaceX tarafından geliştirilen Falcon 9 roketlerinin on birincisi de uzaya çıktıktan sonra Dünya'ya dönmeyi başardı. Fakat bu sefer Uluslararası Uzay İstasyonu'na Dragon kapsülü adı verilen kargoyu bıraktıktan sonra yeryüzüne geri döndü. 

PayPal'i sattıktan sonra Tesla ve SpaceX gibi girişimleri kuran Elon Musk, Tesla ile elektrikli otomobiller üzerine yönelirken, SpaceX ile uzay teknolojileri üzerine çalışmaya başlamıştı. Özellikle geri dönebilen roketler için çalışmalarını sürdüren şirket, daha önce yaptığı 10 deneme ile uzaya gönderdiği fırlatma roketlerini yeryüzüne geri döndürmeyi başarmıştı. Bugün tarihi bir başarı daha elde eden SpaceX, Dragon kapsülü yerleştirdikten sonra geri dönebilen ilk şirket oldu. 

SpaceX, NASA için daha önce de kargo taşıma işleri yapmıştı. Bahsi geçen görevlerde kargo taşımak için tasarladığı roketleri kullanan SpaceX, bundan önce yaptığı üç farklı seferi de başarıyla tamamlamış; ancak o fırlatma roketlerini geri döndürememişti. Bu sefer kargo roketini de geri kazanmak isteyen SpaceX, dördüncü Dragon kapsülü seferini, daha önce görülmemiş şekilde tamamlamayı başardı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na erzak ya da bilimsel malzeme taşımak için kullanılan ve tonlarca ağırlığa ulaşan Dragon kapsülünü, uzay istasyonuna yerleştirdikten sonra geri dönebilen SpaceX, bu konuda adını tarihe yazdırmış oldu. Yine bütün o anları saniye saniye kaydetmeyi ve canlı yayınlamayı da ihmal etmeyen SpaceX'in hazırladığı o videoyu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Space X Projesi Uzaya 'İkinci El' Roket Gönderdi

SpaceX, Mars'a Yolculuk Yapmamızı Sağlayacak Konsept Sistemini Tanıttı

SpaceX Firması 4.Kez Denize Dik Olarak Roket İndirdi

YORUMLAR