SpaceX CRS-6 Roketi İnmeye Çalışırken Denize Çakıldı

SpaceX CRS-6 Roketi İnmeye Çalışırken Denize Çakıldı

Elon Musk önderliğindeki SpaceX şirketinin uzay yolculukları ve uzay taşımacılığı üzerindeki projelerinin pek çok kesim tarafından biraz uçuk bulunması şirketi pek de durduruyor diyemem ve Falcon 9 iniş denemesinin başarısız olması da çalışmaların devam etmesine engel olmayacak.

Geçtiğimiz günlerde şirket tarafından yayınlanan Vine videosunda, uzaya çıkarılan CRS-6 roketinin Falcon 9 taşıyıcı roketinin başarısız iniş denemesi dikkati çekiyordu ve bugün yayınlanan YouTube videosu ise konuya daha iyi bir bakış açısına sahip olmamızı sağladı.

Her ne kadar şirket YouTube videosunu yayınlar yayınlamaz yayından kaldırsa da başka bir kullanıcı bu aralıkta videoyu indirerek kendi hesabına ekledi. Böylece Falcon 9 roketinin denizde bulunan drone gemi üzerinde gerçekleştirdiği başarısız inişi (ya da inemeyişi) aşağıdaki gibi görebiliyoruz.

Yapılan resmi açıklamada ise bu kadar uzun bir roketin deniz üzerindeki bir hedefe indirilmesinin zorluklarından bahsediliyor ve gelecek denemelerin kara üzerinde gerçekleştirilebileceğine dair düşüncelerin varlığı aktarılıyor. Dolayısıyla bir sonraki roket iniş denemesinin karadaki bir hedef üzerinde gerçekleşeceğini şimdiden düşünebiliriz.

Videodaki inişin kısmen başarılı olduğunu belirten Elon Musk, çok küçük hatalardan kaynaklanan bu durumun gelecek inişlerde ortadan kaldırılacağından bahsetmeyi de unutmadı. Bir sonraki iniş videosunu hep birlikte merakla bekliyoruz!

SpaceX ile İnternete Uzaydan Bağlanmak Hayal Olmaktan Çıkıyor

YORUMLAR