SpaceX'in Geri Dönüşümlü Dragon Kapsülü, Kargo Görevini Tamamladı

Space X'in Geri Dönüştürülmüş Dragon Kapsülü Kargo Görevini Tamamladı

Amerikalı havacılık şirketi SpaceX, uzayı yeni evimiz yapmak için var gücüyle çalışıyor. Elon Musk'ın adeta göz bebeği olan şirket, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamladı.

SpaceX'in belki de en önemli felsefesi, daha önce kullanmış olduğu roketleri geri dönüştürerek yeniden uzaya fırtlatması. Şirket bu hamlesiyle, oldukça pahalı bir alan olan uzay çalışmalarındaki maliyetlerini hem düşüyor hem de daha fazla uzay misyonunun yapılması sağlıyor. 

İlk kez 2015 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo taşıyan Dragon uzay kapsülü, bir kez daha çıktığı kargo misyonunu başarıyla tamamladı. UUİ'de görev yapan astronotlar için 2 tondan fazla gıda malzemesi ve bilimsel teçhizat taşıyan kapsül, yaklaşık 2 ay boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kalacak. 

Space X'in Geri Dönüştürülmüş Dragon Kapsülü

NASA'nın UUİ'ye yeni yıl sevkiyatının yapıldığı seferde ilk kez, daha önce yörüngeye fırlatılan ve geri dönüştürülen roket ile kapsül aynı anda kullanılmıştı. Yörüngeye giren Dragon kapsülünün, gıda ve 40 deney faresi taşıdığı kaydedilmişti.

Cuma günü Florida'da hava üssünden fırlatılan Falcon 9 Roketi, Dragon kapsülününden ayrıldıktan sonra üsse başarılı bir şekilde dönüş yaptı. Bu aynı zamanda bir ilk anlamına geliyor. Şirket, uzun zamandır geri dönüştürülmüş bir Falcon 9 Roketi üzerinde çalışıyordu.

İkmal roketleri, genellikle fırlatmalardan sonra tekrar kullanılmıyor ve gökyüzünden Atlas Okyanusu’nun derinliklerine gönderiliyor. Tarihte bir ilki gerçekleştiren SpaceX, geri dönüştürülmüş Falcon 9 Roketi ile fırlatma masraflarını büyük ölçüde azaltacak. 

NASA'da görevli uzmanlara göre geri dönüştürülmüş bir roketi fırlatma riski, yeni bir roket fırlatma riskiyle aynı.

Bununla birlikte NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronotlara özel bir sürprizi daha var. Cuma günü vizyona giren Star Wars: The last Jedi'nin bir kopyasını elektronik ortamda istasyona gönderdiğini açıklayan NASA, astronotlara Noel hediyeleri göndermeyi de ihmal etmedi.

YORUMLAR