SpaceX'in Uzaya Gönderdiği Uydu Kayboldu İddiası

spacex zuma

Amerika Birleşik Devletleri’nin bugüne kadar birçok kez uzaya göndermeye çalıştığı ve en son SpaceX ile birlikte fırlattığı Zuma ismini taşıyan uydu için ilginç bir iddia ortaya atıldı. Dün itibarıyla başarılı şekilde uzaya gönderildiği açıklanan uydunun, yörüngeye oturmadan kaybolduğu ve milyarlarca dolar zarar edildiği söylendi.

Uzay ve savunma şirketi Northrop Grumman tarafından geliştirilen ve geliştirme maliyetinin milyarlarca doları bulduğu tahmin edilen Zuma isimli uyduya dair spekülasyonlar, ihalenin yapıldığı günden bu yana sürüyordu. Çok gizli şekilde yürütülen projenin hangi amaçla yapıldığı bilinmezken, bir süre önce tamamlanan uydu, dün Florida’da Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden SpaceX’in Falcon 9 roketiyle birlikte uzaya gönderilmişti.

Fırlatmanın ardından bir açıklama yapan SpaceX, uydunun başarılı şekilde uzaya taşındığını, Falcon 9 roketinin de Dünya’ya geri dönmeyi başardığını söylemişti. Fakat bugün yapılan haberlerde, uydunun yörüngeye oturtulmasının ardından kaybolduğu iddia etti. Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, Kongre ve Senato üyelerinin görevin “tam bir zarar” olduğuna ilişkin bilgilendirildiklerini, roketin taşıdığı uydunun roketten ayrıldıktan sonra atmosfere tekrar geri düştüğünü belirttiler.

Uydunun hangi amaçla geliştirildiği ya da yörüngeye yerleşip yerleşmediği bilinmezken, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Zuma adı verilen uydunun akıbetine dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

YORUMLAR