SpaceX, Mürettebatlı İlk Kapsülünün Testlerine Başlıyor

SpaceX Crew Dragon Kapsulu

SpaceX’in dönem dönem uzaya roketler fırlatması alışıldık birşey haline geldi ancak şirketin planlarına bakılırsa yakın zamanda işler farklı bir boyuta taşınacak gibi görünüyor. Son dönemlerde Boeing ve SpaceX arasındaki uzay yarışı giderek kızışıyor. Çünkü her iki şirket de mürettebatlı ilk uzay görevlerini bir an önce başlatmak istiyor.

Hem Boeing’in hem de SpaceX’in, astronotlarını Amerikan topraklarından uzaya göndermek amacıyla yürüttükleri programlar güncellenmiş halleriyle NASA tarafından duyuruldu. NASA’nın açıklamalarına göre, SpaceX 7 Ocak’ta Crew Dragon kapsülünü Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru ilk seferine çıkaracak. Bu uçuş Demo-1 (DM-1) olarak adlandırılacak ve mürettebatsız gerçekleştirilecek.

Boeing’in ilk mürettebatsız test uçuşu ise, SpaceX’in neredeyse iki ay gerisinden gelerek Mart 2019’da gerçekleştirilecek. Her iki şirket de mürettebatlı ilk testlerine başlamadan önce diğer birçok testi tamamlamak zorunda. SpaceX bu testleri Haziran ayında, Boeing ise Ağustos ayında tamamlayacak.

NASA geçtiğimiz Ağustos ayında bu uzay görevlerinde yer alacak olan astronotları duyurmuştu. Bu görevle 2011 yılından sonra ilk kez, ABD topraklarından ABD uzay aracıyla insanlar uzaya gönderilmiş olacak. Crew Dragon kapsülü, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya taşınacak. Üstelik görev sırasında Kennedy Uzay Üssü kullanılacak ve 1969 yılında Apollo 11 görevi sırasında kullanılmış olan fırlatma rampasından kalkış gerçekleştirilecek.

NASA, ticari mürettebatla birlikte ilk operasyonel görevin Ağustos 2019’da başlamasını ve bunu takip eden görevin de Aralık ayında başlamasını bekliyor. Ancak bu tarihler test uçuşlarının sonuçlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yine de insanları yolcu olarak Dünya’nın dışına taşıyan ticari uzay araçlarını görmeye oldukça yakınız.