SpaceX Roketleri Bugüne Kadar Bakın Neler Yaşamış!

SpaceX Roketleri Bugüne Kadar Bakın Neler Yaşamış!

SpaceX, Rusya ve Çin de dahil olmak üzere herhangi bir ülkeden daha fazla roket fırlatarak, bir yılda tam 12'inci roketini geçtiğimiz ay uzaya göndermişti. Toplamda 16 kez başarılı iniş gerçekleştiren Falcon 9 roketi için işler her zaman yolunda gitmedi. SpaceX, bir dizi başarısız roket fırlatma girişimini yayınladığı videoyla herkese paylaştı.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, başarılı uzay projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Şirket, bu süreçte ne zorluklarla karşılaştığını yayınladığı videoyla herkese gösterdi. SpaceX’in paylaştığı videoda, Falcon 9 roketinin başarısızlıkla sonuçlanan iniş ve kalkış anlarını görüyoruz.

Falcon 9’un ilk etapta iniş sürecinde başarısız olduğuna dair bilgileri almıştık, ancak görüntüleri görme şansımız olmamıştı. Şirket paylaştığı videoda, başarısız olan bütün fırlatmaları gösteriyor.

Elon Musk, yaşanan başarısızlıkları, nihai başarıya gitmedeki mihenk taşları olarak görüyor. Başarının gelmesi için büyük başarısızlıkların yaşanması gerektiğini ifade eden Musk, videoyu kendi Twitter ve Instagram hesaplarından takipçileriyle paylaştı.

SpaceX şirketinin bir önemli özelliği de değeri çok yüksek olan roket bileşenlerini yeniden kullanması ve büyük oranda tasarruf etmesi. Şirket, fırlatmadan sonra roket malzemelerini okyanusa bırakmak yerine topluyor ve parçalarını yeni roket takımlarında kullanıyor. SpaceX’in bu tasarruf politikasının şirkete milyon dolarlar kazandırdığı söyleniyor.

İşte başarısızlıkla sonuçlanan Falcon 9 iniş ve kalkışları:

SpaceX, 12. Roketini de Uzaya Gönderdi

Elon Musk, Yeni Uzay Kıyafetlerini Tanıttı!

Elon Musk Uyardı! Yapay Zeka 3. Dünya Savaşı’na Neden Olabilir

YORUMLAR