SpaceX, Telesat İletişim Uydusunu Uzaya Fırlattı

SpaceX Telesat İletişim Uydusunu Uzaya Gönderdi 1

Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, geliştirdiği son teknoloji roketlerle başarılı uzay görevlerine devam ediyor. Şirket, roketleriyle birçok uydunun uzaya fırlatılmasına öncülük ediyor.

SpaceX son olarak, Kanadalı uydu üreticisi Telesat tarafından üretilen Telstar 18 Vantage iletişim uydusunu uzaya yolladı.

Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, bu sabaha karşı ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatılan Telstar 18 Vantage, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle yörüngeye ulaştırıldı.

Uydu, fırlatılışından 32 dakika sonra yörüngesine yerleşirken, Falcon 9 roketi de yaklaşık 8 dakika sonra SpaceX’in Atlantik Okyanusu'ndaki insansız gemi platformuna başarılı bir şekilde iniş yaptı.

SpaceX Telesat İletişim Uydusunu Uzaya Gönderdi 2

Telstar 18 Vantage uydusunun, Telesat'ın yeni küresel uydu ağının üçüncü parçası olarak Çin, Moğolistan ve Asya-Pasifik bölgesindeki diğer ülkelere geniş bant iletişim hizmetleri sağlayacağı belirtildi.

SpaceX tarafından fırlatılan bu roket, 2018 yılı içerisinde fırlatılan 15. Falcon 9 roketi olmasının yanı sıra şirketin fırlatıldıktan sonra geri dönerek insansız gemi platformuna başarılı bir şekilde iniş yapan 18. roketi oldu.

SpaceX’in bir sonraki fırlatma görevi ise 7 Ekim’de gerçekleştirilecek. Arjantin’e ait SAOCOM 1A Dünya gözlem uydusu 7 Ekim’de Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Üssü’nden fırlatılacak.

YORUMLAR