SpaceX, Uzay Turizmini Resmen Başlatıyor

SpaceX, Uzay Turizmini Resmen Başlatıyor

Ünlü mucit Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uzay turizmine katılacak ilk yolcusunu buldu. ABD’li şirket, gizemli yolcunun kimliğini 17 Eylül tarihinde yapacağı açıklama ile duyuracak.

Bilim kurgu sinemasının en popüler fantezilerinden biri olan uzay turizmi, çok yakın bir gelecekte hayatımızın bir parçası olacak. Ticari uzay yolculuğunu başlatmaya en yakın iki şirket, SpaceX ve e-ticaret devi Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin, bu hedefi gerçekleştirmek için birbirleriyle yarışıyor. Fakat Elon Musk’ın şirketi bu yarışta bir adım öne çıkmış gibi görünüyor. 

SpaceX, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Ay'a göndereceği ilk yolcusuyla anlaşma yaptığını duyurdu. Big Falcon Rocket (BFR) ile seyahat edecek olan uzay turisti, bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

 

 

Söz konusu tweette, "SpaceX dünyanın ilk özel yolcusunu BFR uzay aracıyla Ay etrafında gezdirecek. Uzaya seyahat etme hayali kuran her sıradan insana imkan sunacak önemli bir gelişme"  ifadelerini kullanan ABD’li şirket, gizemli yolcunun 17 Eylül Pazartesi günü kamuoyuna tanıtılacağını söyledi. 

Dünya yörüngesi etrafındaki yolculukları bir saatten az bir süreye indirebilecek olan BFR, SpaceX’in Falcon Heavy’den sonraki en önemli roketi olarak biliniyor. Falcon serisinin koca oğlanı, önceki roketlerin aksine, rotasını otomatik olarak güncelleyebiliyor ve uzayda yakıt ikmali yapabiliyor. 

Falcon Heavy’nin 30 tonluk kapasitesine kıyasla 150 tonluk bir kargo hacmine sahip olan roket, SpaceX’in, 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanan Ay ve Mars misyonları için de kilit bir öneme sahip.