SpaceX'in Uzaya Gönderdiği Tesla Mars'a Ulaştı

SpaceX'in uzaya gönderdiği Tesla Mars'ın yakınndan geçti. Falcon Heavy roketinde fırlatılan Tesla Roadster modeli, uzayda tur atmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz dönem içerisinde SpaceX'in uzaya gönderdiği Tesla Mars'a ulaşmayı başardı. SpaceX için planlanmadan gerçekleşen bu durum sonrasında Tesla'nın; Dünya'yı, Venüs'ü ve Merkür'ü turlaması bekleniyor.

SpaceX'in iki yıldan daha uzun bir süre önce uzaya fırlattığı elektrikli Tesla Roadster geçtiğimiz gün ilk kez Mars'ın yakınından geçti. Falcon Heavy roketinin üst aşamasında fırlatılan araç ve araç içerisindeki Starman mankeni, Dünya'ya geri dönmeden önce milyonlarca yıl yolculuk edecek.

Hatırlayacağınız üzere Elon Musk'ın CEO'su olduğu roket şirketi SpaceX, Şubat 2018'de bir Falcon Heavy roketinde Tesla Roadster'ı uzaya fırlatmıştı. Direksiyonda "Starman" adlı uzay giysisi giyen bir mankenle fırlatılan aracın ilk defa Mars'ın yakınından geçtiği belirtildi.

Gökbilimcilere göre Tesla'nın Mars ve Güneş arasında dairesel bir yörüngeye girmesi gerekiyordu. Ancak bu görev yerine, Mars yörüngesinin çok ötesine -asteroit kuşağına- eliptik bir yol görevine başladı. Bu, her 557 günde bir yörüngeyi tamamlayacağı anlamına geliyor. Tesla Roadster daha önce Mars yörüngesinden geçtiği ancak yörüngenin o dönem sapma yaşadığı tespit edildi.

SpaceX'in uzaya gönderdiği Tesla ne oldu?

Gökbilimci Jonathan McDowell'in hesaplamalarına göre, Mars'a ilk turlama Çarşamba günü gerçekleştirdi ve kırmızı gezegene yaklaşık 4,6 milyon mil yaklaştı. Aynı şekilde SpaceX, benzeri bir tahmini geçiş mesafesi için "5 milyon milin altında" ifadelerini kullandı.

Tesla ilk defa Mars'ın yakınından geçmiş olsa da, Starman'ın Mars yüzeyini yakından görmediğini hatırlatalım. McDowell'a göre bu mesafede Mars, Ay'ın yaklaşık onda biri büyüklüğünde görünecektir.

Tüm bu tahminlere rağmen roketin yakıtının çoktan bittiğini ve bundan dolayı da Tesla'nın uzayda serbestçe dolaştığını hatırlatalım. Ne Tesla ne de ona bağlı Falcon Heavy Dünya'ya sinyal göndermiyor ve hesaplanan yakınlık, Dünya'dan ayrılırken mevcut olan verilerden elde edildi.

Ayrıca Musk'ın Tesla Roadster'ı gezegenimizin 52 milyon kilometre (32 milyon mil) uzağında yer alıyor ve hesaplamalara göre 5 Kasım'da Dünya'nın yakınından geçecek. Ardından Venüs ve Merkür'ü turlaması planlanıyor.

YORUMLAR