Spartan Web Tarayıcısı Internet Explorer'ın Yerini Alacak

Spartan Web Tarayıcısı Internet Explorer'ın Yerini Alacak

Microsoft'un son yıllarda Internet Explorer web tarayıcısını büyük oranda geliştirdiği ve diğer web tarayıcılarından hiç de geri kalmayan bir hale getirdiği ortada. Ancak maalesef IE'nin marka imajından dolayı kullanıcılar hala ondan uzak durmaya devam ediyorlar ve tarayıcının internet kullanım istatistikleri içerisindeki kullanım oranı da günden güne düşmeye devam ediyor.

Yayınlanan son istatistikler toplam internet gezintilerinin sadece yüzde 58'inin Internet Explorer ile gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor ve bu durum geçmişteki yüzde 90'ları aşan piyasa hakimiyetinin oldukça altında. Tabii ki Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Mac işletim sistemindeki Safari'nin gösterdiği gelişimler Internet Explorer'a göre daha büyük olunca IE'den uzaklaşan kullanıcıların artması da kaçınılmaz oldu.

Anlaşılan o ki Microsoft, bu durumun üstesinden gelmek ve kullanıcılarda bulunan Internet Explorer düşüncesini alt etmek için yeni bir yol deneyecek. Kim olduğu belirtilmeyen kaynaklara göre Windows 10 işletim sistemiyle birlikte Spartan kod adlı yeni bir web tarayıcısı hayatlarımıza dahil olacak ve böylece daha dinamik, daha hızlı ve modern web tarayıcılarının tasarım kodlarına uygun bir tarayıcı bizlerle buluşacak.

Ancak bu değişikliğin birden yapılmayacağı ve ilk başlarda her iki web tarayıcısının da aynı anda işletim sistemi içerisinde bulunacağı belirtiliyor. Windows 10'un hem masaüstü hem de mobil platformlara yönelik olarak hazırlanması ise Spartan'ın her cihazda en verimli ve güzel görünen şekilde kullanılabileceğini bizlere gösteriyor. IE'nin mobil kullanım payının yüzde 5'in altında olduğu düşünüldüğünde bu Microsoft için oldukça doğru bir adım olacaktır.

Şimdilik Spartan web tarayıcısına dair herhangi bir ekran görüntüsü, logo ya da diğer bilgi bulunmuyor ancak önümüzdeki aylarda bu konu netlik kazanacaktır. Siz yine de Internet Explorer'ı kullanmalı mıyım diye soruyorsanız aşağıdaki yazımızı da gözden geçirmeyi unutmayın!

Yıllandıkça Güzelleşen Internet Explorer Kullanmanız İçin 4 Neden

YORUMLAR