SPK’dan Çok Önemli Kripto Para Uyarısı

SPK’dan Çok Önemli Kripto Para Uyarısı

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) kripto paralara ilişkin çok önemli bir açıklama geldi. Blockchain teknolojisini kullanarak para toplamaya yönelik uygulamaların birçoğunun denetim dışında kaldığını söyleyen SPK, yatırımcıları uyardı.

SPK, haftalık bülteninde, "Kripto Para Satışı" veya "Token Satışı" olarak da bilinen genellikle blockchain teknolojisi kullanarak para toplamaya yönelik uygulamaların birçoğunun Kurul'un düzenleme ve gözetim alanı dışında kaldığı belirtti.

SPK bülteninde, ICO'ların çok yüksek riskli ve spekülatif yatırımlar olduğuna vurgu yapılırken, dijital varlık almayı düşünen yatırımcıların belirtilen risklerin bilincinde olması ve alınacak dijital varlık karşılığında ne vaat edildiğini detaylı incelemeleri gerektiği ifade edildi.

ICO'ların birçoğunun yapısı itibarıyla düzenleyici kurumların yetki ve görev alanı dışında olduğuna değinen SPK, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kripto paralara benzer şekilde, satın alınan tokenların değerlerinde de aşırı oynaklık görülebilmektedir. Toplanan paralar belirtilen amaçlarla kullanılmayabilir. Satıcılar tarafından sağlanan dokümanlarda eksik ve yanıltıcı bilgiler olabilir. Bu tarz uygulamalarla fon toplanan projelerin çoğunluğu erken aşama projeler olduğu için projenin başarısız olması ve yapılan yatırımın tamamının kaybedilmesi söz konusu olabilir”

SPK, ikincil düzenlemeler yürürlüğe girmeden önce kitle fonlaması adı altında izinsiz olarak gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili olarak idari ve cezai tedbirler uygulanacağını söylerken, “Bu aşamada kitle fonlaması adı altında gerçekleştirilmesi muhtemel kripto varlık satışlarına yatırımcılar tarafından itibar edilmemelidir”  uyarısını yaptı.