Spotify 140 Milyon Kullanıcıya Ulaştığını Duyurdu

Spotify 140 Milyon Kullanıcıya Ulaştığını Duyurdu

Müzik yayını endüstrisinin zirvesi olarak değerlendirilen Spotify, bugün itibarıyla 140 milyon kullanıcıyı ağırladığını ilan etti. Spotify bundan tam bir yıl önce 100 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. İsveçli şirket, birkaç ay önce de 50 milyon premium abonesi olduğunu açıklamıştı.

Müzik devi Spotify genellikle kullanıcı sayısında geride bıraktığı kilometre taşlarını kamuoyuna duyururken premium ve ücretsiz üyelerin sayısını grafik halinde bir arada verir. Ancak, son zamanlarda yalnızca premium kullanıcıların sayısının duyurulması dikkat çekmişti. Daha önce yapılan duyurularda tüm Spotify üyelerinin, aşağı yukarı yüzde 25’inin premium kullanıcı olduğu belirtilirken son belirlemelere göre aradaki açık kapanıyor. Buna göre, ücretli üyelerin sayısının tüm üyelerin sayısının üçte birine yaklaştığı belirtildi.

Kabaca bir hesap yapılırsa, Spotify Mart’ta yaptığı son duyurusundan bu güne kadar, birkaç milyon premium üye daha kazandıysa, an itibarıyla tüm Spotify kullanıcılarının yüzde 37’sinin premium üye olduğu çıkarımı yapılabilir. Bu hesaba göre, Sportify’ın ücretli üye sayısında ciddi bir artış olduğu görülüyor.

Spotify CEO’su ve kurucularından Daniel Ek, Spotify premium üyelik edinmenin yolunun ücretsiz servisten geçtiğini vurguluyor. Ek’in açıklamasına göre, kullanıcılar müzik servisine ücret ödemeye başlamadan önce mutlaka ücretsiz sürümü deniyor. Ücretsiz sürümün cezbettiğini ve premium üyeliğe teşvik ettiğini aktaran Ek, 2015 yılında bir röportajında da premium Spotify kullanıcılarının yüzde 80’inin ücretsiz sürümü deneyerek geldiğini açıklamıştı. Kısacası Sportify’ın ücretli kullanıcı sayısını artırmadaki başarısında ücretsiz servisin kilit rol oynadığı düşünülüyor. Spotify’ın son paylaştığı sayısal veriler de şirketin iyi yolda olduğu ortaya koyuyor.

Binlerce Spotify Hesabının Giriş Bilgileri Sızdırıldı!

Spotify, 2017 İlk Çeyrek Türkiye Müzik Haritası'nı Yayınladı

YORUMLAR