Spotify, 1,6 Milyar Dolarlık Telif Davasından Kurtuldu

Spotify, 1,6 Milyar Dolarlık Telif Davasından Kurtuldu

Dünyanın en popüler streaming müzik platformu Spotify, kendisine 1.6 milyar dolarlık telif davası açan Wixen Music Publishing şirketi ile anlaşma yoluna gitti.

Müzik endüstrisinin iki devi, geçtiğimiz yıl 1,6 milyar dolarlık bir telif hakkı davasında karşı karşıya gelmişti. 

Davada, Neil Young'dan Zach de la Rocha'ya, The Doors'dan Weezer'a kadar birçok ünlü sanatçının şarkı haklarını elinde bulunduran Wixen, Spotify’ın binlerce şarkıyı lisans ücreti vermeden kullandığını iddia etmişti. 

Taraflar, bir yılı aşkın süredir devam eden davada uzlaşı yoluna gitmeye karar verdiler. Anlaşmanın şartları açıklanmasa da, Spotify’ın davacı tarafa istenen 1,6 milyar dolarlık tazminatın yüzde 5’ini ödeyeceği söyleniyor.

Wixen Music Publishing’in kurucusu Randall Wixen yaptığı açıklamada, Spotify CEO’su Daniel Ek başta olmak üzere tüm ekibe anlayışları için teşekkür etti. Konuyu çözüme kavuşturdukları için çok memnun olduklarını söyleyen Wixen, "Spotify, endişelerimizi dinledi ve bunları çözmek için bizimle işbirliği yaptı. Gelecekte ortaklığımızı genişletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

30 milyonun üzerinde şarkı ve 2 milyarı aşkın çalma listesine sahip olan Spotify, platformunda yer verdiği bütün şarkıların hak sahiplerine para ödemek zorunda. Bununla birlikte bazı şarkıların telifleri büyük müzik şirketlerinin elindeyken, bazıları da şarkının bestecisinde oluyor. Hal böyle olunca yapılan anlaşmalar çok daha karmaşık bir hal alıyor.

İsveçli online müzik servisi, Mayıs 2016’da da benzer bir olay yaşamış ve ihlal ettiği telif hakları nedeniyle 43 milyon dolar tazminat ödemişti.