Spotify, 75 Milyon Aboneye Ulaştı

Spotify, 75 Milyon Aboneye Ulaştı

Dünyanın en popüler streaming müzik servisi Spotify, premium üye sayısını 2018'in Ocak ayından bu yana 4 milyon daha artırdı ve toplamda 75 milyon aboneye ulaştı. 

İsveç merkezli şirket, Nisan ayında New York borsasında halka arz edilmiş ve beklenenin çok üstünde bir ilgiyle karşılaşmıştı. Hatta öyle ki, Snapchat ve Twitter gibi devlerden çok daha değerli bir yere konumlanan Spotify,  şimdiye kadar gerçekleşen en iyi 10 teknoloji şirketinin halk arzı arasına girmeyi başardı.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında 60 milyon premium aboneye sahip olan ve sadece beş aylık bir süre zarfında bu rakamı 70 milyonun üzerine çıkaran popüler müzik servisi, üye sayısını 4 milyon daha artırarak toplamda 75 milyon aboneye ulaştı. 

Çok önemli bir kilometre taşını daha geride bırakan Spotify, en yakın rakibi Apple Music'in önündeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Apple Music, geçtiğimiz ay 38 milyon aboneye ulaştığını açıklamıştı.

İsveçli şirket, 170 milyon kişinin müzik servisini ayda en az bir kez kullandığını belirtti. Öte yandan Spotify, müzik endüstrisinin kültürel evrime tam anlamıyla rehberlik ediyor.

Kullanıcıların müzik için ödeme yapma alışkanlığını radikal bir şekilde değiştirdiği gibi, sanatçıların kendilerini çok daha geniş kitlelere duyurmasını sağlayan Spotify, milyonlarca insanın her türden müziğe hızlı ve kaliteli bir şekilde erişmesine imkan tanıyor.

Bu yılın ortalarına kadar, platforma 4 milyon ila 8 milyon arası ücretli abone ekleyeceğini ve aylık aktif kullanıcı sayısının 5 milyondan 10 milyona çıkacağını tahmin eden şirket, bu öngörülerinde yanılmadığını göstermiş oldu. 

Her yıl ortalama 5 milyar dolar kazanan Spotify, bunun dörtte üçünden fazlasını telif hakkı sahiplerine ödüyor. İsveçli şirket, geçen yıl 1,5 milyar dolar zarar ettiğini açıklamıştı.