Spotify'dan "Bağımsız Sanatçıları" Sevindirecek Yenilik!

Spotify, sanatçıların müziklerini platforma doğrudan yükleyebilmelerine imkan veren yeni özelliğini kullanıma sundu. Sanatçılar için Spotify’a eklenen upload işlevi, özellikle Spotify’a yeni giriş yapan şarkıcıların oldukça işine yarayacak.

Dünya genelinde en çok abonesi olan çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify, hem müzik dinleyicileri hem de sanatçılar için sürekli güncellenerek, bünyesine yeni özellikler ekliyor. Sanatçılar için Spotify’a eklenmesi beklenen (en çok talep edilen) beklenen şarkı yükleme işlevi bugünden itibaren tüm sanatçılara açıldı. Sanatçıların yeni çıkardığı şarkıları hayranlarına çok daha hızlı şekilde ulaştırmalarını sağlayan bu özelliğin bir süredir test edildiği söyleyen, Noname, Michael Brun, VIAA, Hot Shade gibi bağımsız sanatçılar ve müzik şirketlerinden de gelen olumlu geri bildirimlerin ardından artık tüm sanatçılara açılması gerektiğini düşünen Spotify, özelliğin nasıl çalıştığına ilişkin detayları da paylaştı.

Sanatçılar, şarkıyı platforma göndermeden önce bir önizlemesini (dinleyicilere neyin nasıl görüneceğinin) görecek. Müzikleri platforma yüklendikten sonra bile meta veriler üzerinde düzenlemeler yapabilecek. Tıpkı iş ortakları aracılığıyla yayınlamak gibi, hayranları müziklerini Spotify’da dinlemeye başladıklarında ödeme alacak. Kayıt telif hakları da her ay banka hesaplarına otomatik olarak aktarılacak ve şarkılardan elde edilen kazanç dahil birçok bilgi raporla sunulacak. Yükleme işlemi tüm sanatçılar için ücretsiz olacak ve Spotify, herhangi bir ücret veya komisyon talep etmeyecek.

Şu anda Sanatçılar için Spotify’da şarkı yükleme özelliği şu anda belli sayıda Amerika merkezli bağımsız sanatçılara açılmış durumda ve davetiye sistemi geçerli ancak ilerleyen zamanlarda daha fazla sanatçı ve müzik şirketinin kullanımına sunulacak.