Spotify, SoundCloud'u Satın Alabilir

Spotify, SoundCloud'u Satın Alabilir

Son zamanlarda teknoloji dünyasında satın almalarla ilgili çok fazla haber gelmeye başladı. Financial Times'ın haberine göre, Spotify rakibi online müzik servisi Soundcloud'u satın almak için büyük çaba gösteriyor. 

Online müzik servislerinin büyük yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz. Hatta telefonlarda müzik depolama alışkanlığının yavaş yavaş kaybolduğunu görüyoruz. Aynı pazarda varlıklarını sürdüren şirketlerden Spotify ve Soundcloud şimdilerde çeşitli pazarlıklar yapıyorlar. Birisi kendi ekosistemini genişletmek, diğeri de yapılan anlaşma sonucunda ciddi kar elde etmek istiyor. 

Açıklanan rakamlardan yola çıkarak konuşmak gerekirse, SoundCloud'un 1 milyondan az üyesi bulunuyor. Indie müzisyenlerin kendilerini kanıtlamak için kullandıkları bu servis, ücretsiz olarak pek çok kullanıcıya hizmet sağlıyor ve büyük bir kütüphanesi bulunuyor. Spotify'ın ise 40 milyonun üzerinde müşterisi var ve sokaktan birilerini çevirip sorsak, en iyi online müzik servisi olarak kendilerini gösterir. Satın alma haberlerinin çıkması Spotify'ın, rakibi SoundCloud'un kütüphanesinde gözü olduğunu doğruluyor. 

Hazırlanan raporlara baktığımızda bu bilgiyi destekleyecek veriler olduğunu görüyoruz. SoundCloud'un ücretsiz hizmet alan kullanıcı tabanında tam 125 milyon parça bulunuyor. Ayrıca aylık bazda 175 milyon aktif kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Spotify satın almayı gerçekleştirdiği taktirde, bu muazzam altyapıyı değerlendirmeyi düşünüyor. 

Spotify, SoundCloud'u satın aldığı taktirde zorlu bir dönüşüm süreciyle karşı karşıya kalacak. Birincisi altyapı çok büyük, ikincisi ise Soundcloud'da Mart ayında ücretli abonelik hizmeti almaya başlayan 1 milyona yakın üye var. Bu anlamda iyi bir çalışma yapılması gerektiği de su götürmez bir gerçek.

Bu anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda iki taraftan da açıklama gelmedi. Bizler sadece Soundcloud'un değerinin 700 milyon dolar civarında olduğunu biliyoruz. Fakat milyonlarca yürek, tek bir soru: Spotify ne zaman bu kadar büyüdün de 1 milyar dolara yakın yatırım yapmayı düşünüyorsun?

Spotify ve Tinder Güçlerini Birleştiriyor: Önce Müzik Zevkleriniz Buluşsun!

YORUMLAR