Spotify'da Ücretsiz Müzik Dinleme Dönemi Kapanıyor

Spotify'da Ücretsiz Müzik Dinleme Dönemi Kapanıyor

Spotify, ücretli ve ücretsiz kullanıcıların arasındaki ayrımı netleştirmek için yeni düzenlemeye gidiyor. Bundan sonra Spotify'da ücretli şarkılar dönemi olacak.

Popüler müzik dinleme servisi Spotify, her ne kadar ücretli üyeliğe sahip olsa da, ücretsiz üyeler de tüm şarkıları diledikleri gibi dinleyebiliyorlardı. Ücretli ve ücretsiz üyelik arasında da sadece reklam dinleyip dinlememe farkı bulunuyordu. Bu sistemi değiştiren Spotify, bundan sonra ücretli müzikler dönemine geçiyor. İlk ücretli müzik Spotify'a yüklendi bile.

Ücretsiz üyelerin erişim imkanlarına sınırlama getirecek olan Spotify, ücretli kullanıcıların dinleyebileceği ilk şarkısını yayına aldı. Ünlü müzik grubu Radiohead'in 2005 imzalı albümü geçtiğimiz Cuma günü ücretli olacak şekilde Spotify'a yüklendi. Spotify'ın yeni sisteminde ufak tefek pürüzler olsa da, ilerleyen günlerde ücretli ve ücretsiz kullanıcılar arasında belirgin bir fark oluşacak. Öte yandan yeni sistem ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmış değil. Yeni sistem ile birlikte müzik gruplarının ve sanatçıların yeni albümlerinin artık ücretli olarak Spotify'da yer alacağı tahmin ediliyor.

Spotify'ın ilerleyen günlerde yeni sistemi tam olarak entegre ettikten sonra resmi bir açıkama yapması bekleniyor. Öte yandan bu sistem ile birlikte kullanıcı kayıpları ve yeni ücretli kullanıcı sayısında da artış olması bekleniyor.

Spotify 30 Milyon Aktif Kullanıcı Sayısını Aştı

194 Milyon Dolar Zarar Eden Spotify Durumu Sevinçle Karşıladı


YORUMLAR