SSD Teknolojisinde Devrim! Fixstars 13 Terabaytlık SSD'yi Duyurdu

SSD Teknolojisinde Devrim! Fixstars 13 Terabaytlık SSD'yi Duyurdu

Fixstar’ın 13 terabaytlık yeni ürünü SSD konusunda ezberlerimizi bozacak cinsten.İşlemci, grafik kartı ve ram teknolojilerindeki gelişmeler her ne kadar baş döndürücü olsa da dizayn edilen ultra sistemler harddisk konusunda tıkanıp kalıyor, dönen optik bir yüzey üzerindeki veri okuma-yazma hızı beklentileri bir türlü karşılamıyordu. SD kartlar hacim olarak büyük rakamları yakalasa da çok fazla elektrik tüketen ve çok ses çıkartan harrddisk teknolojisine alternatif olmadı. Daha sonra teknoloji dünyası SSD ile tanışarak iki saniyede 1 cigabaytlık veri okuma/yazma hızına merhaba dedi. Fakat maliyetli bir ürün olan SSD’ler harddisk gibi astronomik hacimlerle kullanıcılarla buluşmadı.

Fixstars, 2.5 inç büyüklüğündeki 13 terabaytlık SSD ürününü duyurarak bu noktada önemli bir adım attı. Şirketin üst düzey yöneticisi Satoshi Miki üründen övgüyle bahsederken, 13 terabaytlık devasa SSD’nin ısı kontrol mekanizması ile donatılması da dikkatlerden kaçmadı.

Bir teknoloji dergisine fiyat konusunda demeç veren şirket yetkililerinin, ürünün fiyatının yaklaşık olarak 19.000 dolar bandında olacağını söylediği ifade ediliyor. Ürün fiyat olarak her ne kadar normal kullanıcıların alamayacağı düzeyde olsa da SSD teknolojisinin hacim sorunsalını aşması adına önemli görülüyor.

Samsung 2TB Taşınabilir SSD Üretti

YORUMLAR