Starbucks, Dünyanın En Popüler Mobil Ödeme Platformu Oldu

Starbucks, Dünyanın En Popüler Mobil Ödeme Platformu Oldu

Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks, Google, Apple ve Samsung gibi teknoloji devlerini geride bırakarak en popüler mobil ödeme platformu oldu.

İlk mağazasını 1971 yılında açan ABD’li şirket, bugün itibarıyla 65 ülkede 22.519 mağazasıyla kahve endüstrisinde dünyanın bir numaralı şirketi konumunda.

Adını, Moby Dick’teki Starbuck adlı karakterden alan ve simgesi bir denizkızı olan Starbucks, leziz kahveleriyle olduğu kadar, mobil ödeme platformlarındaki popülerliğiyle de dikkat çekiyor.

eMarketer  verilerine göre, dijital dönüşüme büyük bir önem veren ve bu alana büyük yatırımlar yapan şirket, en çok kullanılan mobil ödeme platformu olmayı başardı.

Starbucks uygulaması

Apple Pay’in 19,9 milyon, Google Pay’in 9,3 milyon ve Samsung Pay’in 8,4 milyon kullanıcıya sahip olduğu mobil ödeme ekosisteminde tam 20,7 milyon kullanıcısı bulunan Starbucks, teknoloji devlerini geride bırakarak önemli bir başarının altına imza attı. Ayrıca söz konusu kullanıcı sayılarında yalnızca ABD’nin baz alındığını da söylemeden geçmeyelim.

eMarketer, Starbucks’ın en popüler mobil ödeme uygulaması iddiasını önümüzdeki dönemde de güçlü bir şekilde sürdüreceğini ve dört yıl içinde muazzam bir büyümeye ulaşacağını belirtiyor.

Müştelerin online olarak ödeme yapabildikleri ve biriktirdikleri puanlarla ödül kazanabildikleri uygulamaya, yakın zamanda mobil sipariş özelliği de geldi. Kısa zamanda büyük bir kullanıcı sayısına ulaşan özellik, Starbucks’ın mağaza işlemlerinin yüzde 12’sine karşılık geliyor.

Şirket, her ay 75 milyon müşterinin mağazalarını ziyaret ettiğini söylerken, bu sayının yaklaşık 15 milyonunun Starbucks Reward (Ödül) programının üyesi olduğunu belirtiyor. 

Amerikalı kahve şirketi Starbucks, 32 milyar dolarlık marka değeri ile dünyanın en değerli markaları arasında yer alıyor.