Starcraft 2 İnsanlığa Kafa Tutabilecek Yeni Nesil Oyun Olabilir

Starcraft 2 İnsanlığa Kafa Tutabilecek Yeni Nesil Oyun Olabilir

Starcraft 2 oyunu, Alphabet'in Deep Mind yapay zeka araştırma biriminin yeni odak noktası oldu. Bu noktada "araştırmadan" söz ederken, şirketin söz konusu oyuna dayalı yapay zekayı oldukça geliştiriyor olduğunun da altını çizelim.

Deep Mind ve Blizzard ortak araştırma platformu, yeni bir bir makine öğrenme API'si üzerinde çalışıyorlar. Starcraft 2'nin bu çalışmada, yapay zeka konusunda ortaya daha gelişmiş bir şeyler sunabileceğinden de emin görünüyorlar. Blizzard, StarCraft II API'sinin geliştirilmiş yapay zekaya sahip sürümünün Windows, Mac ve Linux kullanarak bulut tabanlı ortamlarda çalışabileceğini ifade ederken, oyuncuların kullanacakları yüzbinlerce farklı stratejiden faydalanacağını da ifade ediyor. Bu tecrübeleri analiz edebilecek olan söz konusu yapay zeka, birkaç haftada bambaşka bir oyun tecrübesi edinebilecek.

Geçtiğimiz yıllarda da Starcraft oyuncuları Deep Mind'ın benzer projeleri ile yüz yüze gelmişlerdi. Tamindir.com sayfalarında yayınlanan "Yapay Zeka, Oyuncuları Starcraft 2'de Yenmeye Çalışacak haberinde Blizzard, Deepmind'ın oyunu öğrenmesi ve yapay zeka yazılımının geliştirilmesi için Alphabet ile beraber üzerinde çalışılan yeni gelişmeleri kullanılarak oyuna dahil edeceğini açıklamıştı.

Bu haberin üzerinden yaklaşık 10 ay kadar bir zaman geçti. Alphabet ve Blizzard, yeni geliştirilmiş Starcraft 2 yapay zekasını yeniden arenaya çıkarmaya hazırlanıyor. Bu noktada, Deepmind'ın hedefinin tıpkı AlphaGo yazılımıyla yaptığı gibi, StarCraft II'yi herhangi bir insandan daha iyi oynayabilen bir yapay zekaya dönüştürebilmek olduğu da net olarak anlaşılabiliyor. Belki bundan sonra Starcraft 2 severler, takımlar halinde katıldıkları turnuvalarda sadece yapay zekaya karşı mücadeler vermek zorunda kalacaklar.

Yapay Zeka, Oyuncuları Starcraft 2'de Yenmeye Çalışacak

Yenilenmiş StarCraft Yakında Duyurulabilir

YORUMLAR