Start-Stop Özelliği, 28 Kişinin Hayatını Kaybetmesine Neden Oldu

Start-Stop Özelliği, 28 Kişinin Hayatı Kaybetmesine Neden Oldu

Günümüzdeki otomobillerde giderek yaygınlaşan Start-Stop özelliği, yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra, diğer araçlara nazaran havaya çok daha karbondioksit salınımı yapması sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Peki, bu teknolojinin aynı zamanda onlarca kişinin ölümüne neden olduğunu biliyor muydunuz?

Start-Stop teknolojisi, trafikte seyir halindeyken gereksiz olarak tanımlanan bekleme sürelerinde araç motorunun boşuna çalışmasını engelleyerek uzun vadede kullanıcılarına tasarruf sağlamak amaçlı geliştirilen bir sistem. 

New York Times'ın raporu ise, bu teknolojiye bambaşka bir pencereden bakıyor. Raporda, anahtarsız çalıştırma sistemlerinden kaynaklı olarak 28 kişinin hayatını kaybettiği, 45 kişinin ise beyinlerde ve vücutlarında çok ciddi hasarlar meydana geldiği belirtiliyor. Bu trajik vakaların yaşanmasının asıl sebebi ise sürücülerin unutkanlığı.

anahtarsız çalıştırma

ABD'de satılan otomobillerin yarısından fazlasında stardart olarak gelen bu özellik, park etme sırasında aracın motorunu kapatmayı unutmanıza neden oluyor. Rapor, bu durumdan kaynaklı olarak garajlarına araçlarını park eden Amerikalıların, motorun çalıştığından habersiz bir şekilde evlerine girdiğini belirtiyor.

Düğmeye basmadan araçlarını çalışır vaziyette bırakan sürücüler ise havaya salınan yoğun karbon monoksit sebebiyle zehirleniyorlar. New York Times, bu tarz vakaların son yıllarda giderek arttığını, ancak çoğu otomobil üreticisinin karbon monoksit zehirlenmesine karşı herhangi bir güvenlik önlemi almadığını söylüyor.

Konuyla daha önce bir uyarı yapan Amerika’daki Otomotiv Mühendisleri Derneği, "Aracınızı kullanırken anahtarınızı yanınızda bulundurun"  açıklamasında bulunmuştu.

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Ford, bu soruna bir çözüm getirmek amacıyla, 30 dakika içinde araçta eğer herhangi bir işlem yapılmazsa otomatik olarak motoru kapatan bir sistem kullanıyor. 

Uzmanlar, bu konunun diğer otomobil üreticileri tarafından ciddiyetle ele alınması gerektiğini, aksi halde çok daha vahim sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceği uyarısını yapıyor.