Steam Artık Çok Daha Kullanışlı Bir Arayüze Sahip

Steam Artık Çok Daha Kullanışlı Bir Arayüze Sahip

Dünyanın en yaygın olarka kullanılan oyun platformu olan Steam yeni arayüzüyle karşımıza çıktı. Hatırlanacağı üzere Valve bir süre önce Steam mağaza sayfası üzerinde köklü arayüz değişiklikleri yapacağını duyurmuştu. Bu değişikliklerin ilk adımı olarak oyun geliştiricilerine özel bir düzenleme getirilmişti. Bu düzenlemeye göre oyun geliştiricileri Steam üzerinde yer alan oyunlarının sayfalarında sadece oyunun içinden alınmış ekran görüntülerine yer verecek, konsept çalışmalara veya oyundan olmayan görsellere yer veremeyeceklerdi. Bu düzenlemenin uygulanmaya başlamasının hemen ardından ise Steam mağaza arayüzü tamamen yenilendi.

Yeni Steam arayüz güncellemesi incelendiğinde Steam'in artık daha derli toplu olduğu görülüyor. Steam'in klasik renkleri korunurken işinize yarayabilecek kısayollar ve başlıklar daha kolay erişilebilir hale geliyor. Dikkat çeken en büyük yenilik vitrinlerde:

Görüleceği üzere vitrinde oyunun ana görselinin yanında oyun içi ekran görüntülerine ve oyunun fiyatına da yer veriliyor. Bu sayede oyunun kendi sayfasını ziyaret etmeden oyun hakkında hızlı bir şekilde fikir sahibi olabiliyorsunuz.

İşinize yarayabilecek kısayollar ise ekranın sol tarafına yerleştirilmiş. Özel indirimler için de vitrinin hemen alt bölümü tercih edilmiş, bunun yanısıra son ziyaret ettiğiniz oyunları da özel fırsatların solundaki bölümden görebiliyorsunuz:

Bütün bu değişikliklerin yanısıra Steam mağaza vitrininde size önerilen oyunları da kişiselleştirebiliyorsunuz. Bu iş için Steam üzerinde otorum açtıktan sonra vitrinin sağ üst köşesine tıklamanız ve "Tercihler" seçeneğini seçmeniz yeterli:

Buradan size gösterilmesini istemediğiniz oyunları etiketleri kullanarak filtreleyebilir ve vitrinde çıkmalarını engelleyebilirsiniz. Şiddet içeren, yetişkinlere yönelik olan oyunları gizleyebilir, ön siparişte, erken erişimde olan oyunları, yazılımları, videoları, filmleri, sanal gerçeklik içeriklerini götüntüleyip görüntülememeyi seçebilirsiniz.

Valve, Steam'e Ciddi Ayar Çekmeye Başlıyor

YORUMLAR