Steam Artık Size Neden Oyun Tavsiye Ettiğini de Söyleyecek

Steam Artık Size Neden Oyun Tavsiye Ettiğini de Söyleyecek

Oyuncuların gözdesi, dünyanın en yaygın olarak kullanılan oyun platformu olan Steam için yeni bir eliştirme yapıldı. Bilindiği üzere Steam mağazası üzerinde binlerce farklı oyun yer alıyor. Bu oyunların kimileri AAA kalitede büyük ses getiren yapımlar, kimileri klasikleşmiş oyunlar, kimileri de bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanmış eğlenceli oyunlar. Bu oyun havuzunun içinde oynayacak yeni oyun ararken kaybolabiliyorsunuz. Steam de uzun bir süredir size yeni oyunlar keşfetmenizde yardımcı olmak adına tavsiyelerde bulunuyordu; fakat bu tavsiyelerin neden yapıldığı hakkında fazla detay sunulmuyordu. Yeni güncelleme ile birlikte Steam oyun mağazası üzerinde gezinirken size önerilen oyunların neden önerildiiği konusunda daha fazla bilgi paylaşılacak; bu sayede önerilen oyunun zevklerinize uygun olup olmadığını daha rahat anlayabileceksiniz.

Valve'ın Steam üzerinde böyle bir değişiklik yapmasının sebebi ise oyunculara daha bireysel ve filtrelenmiş bir deneyim sunulmak istenmesi. Oyuncuların Steam kullanım alışkanlıklarını analiz eden Valve, oyuncuları belli kategoriler altında toplamış ve bütün bu oyuncu kategorilerini nasıl memnun edebileceğini bulmak için düşünüp taşınmış. İşte Steam'in geleceğine dair projelerin bir parçası olan Steam oyun tavsiye sistemi iyileştirmesi gibi yeniliklerle Steam, sektördeki lider konumunu korumayı hedefliyor.

Steam'in oluşturduğu oruncu kategorileri ise şu şekilde:

- Online oyun topluluğuna ve diyaloglarına yüksek derecede bağlı olan oyuncular ve tamamen bu topluluk ve diyaloglardan kopuk olan oyuncular

- Steam mağazasında bir oyun bulmak için gezinti yapan oyuncular ve oynamak istedikleri oyunu bilerek bu oyun için mağazaya gelen oyuncular

- Mağazaya ayda bir gelen oyuncular ve günde birkaç defa mağazaya giren oyuncular

- Sadece son çıkan AAA oyunu satyın almak isteyen oyuncular ve saklı mücevherleri keşfetmek isteyen oyuncular

- Oyunları erken geliştirilme aşamasında oynamak ve evrimlerine katılmak isteyen oyuncular

- Oynanış, belli bir teknolojiye destek, kendi dillerine destek gibi belli özelliklere sahip oyunları isteyen oyuncular

Steam'in bu analizlerinin oldukça başarılı olduğunu söylemekte fayda var. Umarız gelecekteki Steam iyileştirmeleri Valve'ın hedeflerini tutturmasına katkıda bulunur.

Valve, Steam Hediyeleri İçin Önemli Düzenlemeler Yaptı

Warhammer 40,000: Dawn of War 3 İncelemesi

YORUMLAR