Steam Box Ortaya Çıktı - CES 2013

Steam Box Ortaya Çıktı - CES 2013

Uzun bir zamandır söylentileri ve dedikoduları ortalıkta dolaşan Valve'ın donanımıyla ilgili ilk somut bilgiler ortaya çıktı.

CES 2013'te 'Steam Box' ismindeki donanım görücüye çıktı. Xi3 firması tarafından geliştirilen donanıma yardım ve bütçe Valve tarafından sağlandı. Fuar sırasında cihazın geçmişiyle ilgili de bazı bilgiler ortaya çıktı. İlk olarak Piston kod ismiyle geliştirilen donanım için Valve, Xi3 ile görüşmüş ve donanımını geliştirmesi için onların eline bırakmış. İşin bütçe desteği ve fikir kısmını sağlayan Valve ve işçilik kısmını yürüten Xi3, ortaya Steam Box isimli ürünü çıkararak fuara gelenlerin beğenisine sunmayı başarmışlar.

Ellerinize sığacak boyuttaki bu cihaz, temelinde Steam'i kullanacak şekilde tasarlandı. Dijital servis içinde oturma odanızdaki televizyondan Steam'e bağlanmanızı sağlayan Big Picture Modu kullanılıyor.

CES fuarında gösterilen demosundan ortaya çıkarılan donanım detayları:

- Ethernet portu
- 4 adet USB 3.0 portu
- 4 adet USB 2.0 portu
- 4 adet eSATAp portu
- 2 Mini Ekran portu
- 1 adet HDMI çıkışı
- 1 GB Dahili Sabit Disk

Donanım detayları dışında cihazın fiyatı için söylenen rakamlar 1000 dolar civarında olduğu yönünde.

Donanımın teknik detayları içinse Quad-core 64-bit 3.2GHz işlemci, 8 GB DDR3 Ram ve entegre bir ekran kartına sahip olduğu söyleniyor. Ancak teknik detayların hiçbiri kesinlik kazanmış durumda değil. Sadece alınan duyumlara göre ortaya çıkan detaylar.

Henüz sadece prototip olarak kendini gösteren cihaz için yakın zamanda Valve'dan veya Xi3'den gelecek bir açıklama, konuyu detaylandıracaktır.

Oyuncular, Valve Sizi Arıyor.

YORUMLAR