Steam’den Windows XP ve Windows Vista Kullanıcılarını Üzecek Hamle!

Steam Windows XP Vista Desteği Bitiyor

Online oyun platformu Steam, yeni yılda yeni kararlarla birlikte geliyor. Ünlü oyun platformu, aldığı yeni kararla Windows XP ve Windows Vista kullanıcılarını üzecek. Steam, önümüzdeki dönemlerde Windows XP ve Windows Vista ile yollarını ayıracaklarını açıkladı ancak desteğin ne zaman sonlandırılacağı henüz netleşmedi.

İstatistiklere bakıldığında Steam kullanıcılarının sadece yüzde 0.12’sinin Windows XP kullandığı görülüyor. Dolayısıyla bu karardan etkilenecek kullanıcı sayısının çok fazla olmadığı söylenebilir.

Windows XP ve Windows Vista için alınan bu karardan sonra Windows 7 kullanıcıları da endişelenmeye başladı. Ancak Windows 7 kullanıcılarının endişelenmesine gerek yok çünkü halihazırda Steam kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunu Windows 7 kullanıcıları oluşturuyor. Steam’in Windows 7 desteğini sonlandırması için daha önümüzde oldukça uzun bir süre var (tahminen en az 5 yıl).

Windows’un uzun süre en popüler ve en yaygın işletim sistemlerinden birisi olan Windows XP, ilk olarak 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Windows, bu işletim sistemi için genişletilmiş resmi desteğini 8 Nisan 2014’te sonlandırmıştı.

Windows Vista ise 30 Ocak 2007’de dünya genelinde piyasaya sürülmüştü.