Steam Greenlight Kapatıldı!

Steam Greenlight Kapatıldı!

Uzun bir süredir bağımsız geliştiriciler için umut kapısı olan Steam Greenlight yolun sonuna geldi. Valve, Greenlight anasayfasında paylaştığı bir bildiriyle bu Steam servisinin sonlandığını resmi olarak duyurdu.

Valve, geçtiğimiz aylarda Steam Greenlight için alternatif formuller üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Bu amaçla Steam Direct çözümü ortaya atılmıştı. İşte Steam Direct, Greenlight'ın yerini alarak 13 Haziran tarihinde hizmet vermeye başlayacak. Aradaki 1 hafta boyunca ise Valve, Greenlight üzerinde halen onaylanma aşamasında olan projeleri değerlendirecek, bu projelerden belli şartlara uyanlarına yeşil ışık yakacak.

Steam Direct üzerinde geliştiricileri bir takım değişiklikler bekliyor. Bu sistemle oyunlarınızı desteğe açabilmek için öncelikle banka hesap ve vergi detayları gibi bir takım dijital evrakları doldurarak Valve'a göndermeniz istenecek ve geliştiriciler kimlik doğrulama sürecine sokulacak. Steam Direct'in en önemli farkı ise geliştiricilerden bu sisteme dahil olabilmeleri için 100 dolarlık bir ücret talep edilecek olması. Bu ücret, oyun 1000 dolarlık satış gerçekleştirildiğinde geliştiricilere iade edilecek.

Bütün bu yeni standartlara ek olarak Steam Direct'e gönderilen oyunlar daha önceden de olduğu gibi Valve tarafından test edilecek, açıklamalarla uyuşup uyuşmadıkları, herhangi bir zararlı içerik barındırıp barındırmadıkları kontrol edilecek. Katılım ücreti ödendikten sonra, sisteme ilk defa katılan geliştiriciler oyunlarını Steam'de yayınlayabilmek için 30 gün beklemek zorunda olacak. Valve'ın bu karardaki amacı ise geliştiriciyi daha iyi tanımak için zamana sahip olmak istemesi.

Steam Direct'in Steam üzerindeki kalitesiz yapımları temizlemesi planlanıyor; fakat geliştiriciler için de işleri biraz zorlaştırmakta.

Steam Artık Size Neden Oyun Tavsiye Ettiğini de Söyleyecek

YORUMLAR