Steam Oyunlarınızı GOG Üzerine Aktarabileceksiniz

Steam Oyunlarınızı GOG Üzerine Aktarabileceksiniz

GOG.com, dijital oyun kopyaları satan ve kullanıcılarına çeşitli hizmetler sunan bir platform. Steam benzeri bir uygulama olarak da tabir etmek mümkün. Daha çok eski oyunlara ve DRM-free oyunlara yönelen GOG, Steam hesabınızı bu platforma taşımanıza yarayan bir uygulamayı devreye soktu.

İsminin açılımı Good Old Game olan site, The Witcher serisiyle tanıdığımız oyun geliştiricisi ve dağıtımcısı CD Projekt'e ait. Bugüne kadar eski oyunları, günümüze taşımasıyla adından söz ettiren platform, The Witcher 3'ün çıkmasından önce yayın politikasını değiştirmiş ve yeni oyunlara da yönelmeye başlamıştı. Bu bağlamda Galaxy ismini verdiği bir kullanıcı ara yüzü de geliştiren GOG, beklenmedik bir açıklama yaparak GOG Connect isimli uygulamasını duyurdu. GOG Connect ile birlikte kullanıcılar Steam hesaplarını GOG'a bağlayabilecek ve Steam üzerindeki oyunlara Galaxy üzerinden de erişebilecekler. 

GOG Galaxy nasıl işliyor?

GOG Connect'in dikkat çeken diğer desteği ise DRM-free oyunlara yönelik olacak. Steam üzerinden satın aldığınız oyunların belli başlılarını GOG üzerinden DRM koruması olmadan kullanabileceksiniz. Ancak hemen belirtelim, Steam geri iade seçeneği bu oyunlar için farklı işleyecek. GOG üzerinden DRM-free şekilde edindiğiniz oyununuzu Steam üzerinden iade ederseniz, GOG üzerinde de kaybetmiş olacaksınız. DRM koruması olmadan edinebileceğiniz oyunların listesi şimdilik şöyle:

- The Witness

- FTL: Faster Than Light

- The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut

- Galactic Civilizations 3

- Trine Enchanted Edition

- Saints Row 2

- Shadowrun Returns

- The Witcher: Enhanced Edition

- Bit.Trip Runner

- Braid

- Breach & Clear

- Breach & Clear: Deadline

- Broken Sword: Director’s Cut

- Mount & Blade

- Project Zomboid

- Sherlock Holmes: Secret of the Silver Earring

- To The Moon

- Two Worlds

- Unreal Gold

- Unreal Tournament GOTY

- VVVVVV

- Xenonauts

DRM-free Nedir?

DRM'in tanımı şöyle yapılabilir: "Digital Rights Management, ya da DRM; müzik, film, sesli kitap vs gibi medyaları üreten firmalarının telif hakkına sahip oldukları fikir ve sanat eserlerini kopyalamaya karşı korumak üzere CD ve diğer dijital aracılara koydukları dijital kilitlere verilen isim. Firmalar, bu yazılımla eserin tüketici tarafından nasıl kullanıldığını kontrol ediyor. Çoğu şirket, DRM ile müşterinin aldığı medyayı kopyalamasını engelleyerek korsancılığı önlemeyi amaçlıyor. Sistemin benzerleri, CD dışında internet üzerinden yapılan dijital medya satışlarında da uygulanabiliyor."

DRM-free ise bu korumadan yoksun medya ürünlerini ifade ediyor. Böylesine bir koruma ortadan kalkınca oyun dosyalarınızı istediğiniz gibi hareket ettirmeniz ve istediğiniz sayıda bilgisayara kurmanız mümkün olabiliyor. Burada koruma bireyin vicdanına bırakılıyor. Yani üzerinde kopyalama kilidi olmayan oyunları satın alan oyuncuların, bu oyunları kopyalamayacaklarına inanılıyor ve oyunculara tam bir güven duyuluyor. Yukarıdaki listede yer alan DRM-free oyunlar, yine bahsi geçen kopyalama ve taşıma işlemlerine açık oluyorlar. 

Dijital oyun satışları başlamadan önce DRM koruması CD'ler üzerinde yer alıyordu ve bir oyunu oynamak için mutlaka CD'yi bilgisayarınıza yerleştirmeniz gerekiyordu. Steam ortaya çıktıktan sonra oyunları oynamak için Steam Client gibi ayrı bir istemcinin çalıştırılması ihtiyacı doğdu. DRM-free oyunlarda ayrı bir program açılmadan oyunu oynamanız mümkün olabiliyor. Böylece bazı aracı uygulamaların bilgisayarı yorması durumundan da kurtulunabiliyor. 

Steam'in Yaz İndirimleri Tarihi Belli Oldu, Hazırlanın!

Milletvekili Adayı Devlet Desteğini Steam'den Oyun Almak İçin Kullanmış

Steam'in Açığından Yararlanıp Oyununu Yayınladı

YORUMLAR