Steam Sohbetlerinden Yayılan Virüs Panik Yarattı!

Steam Sohbetlerinden Yayılan Virüs Panik Yarattı!

Steam'in yarın başlayacak olan ünlü indirim günü Black Friday'e bir adım kala, oyun platformunun sohbet servisinde kol gezen bir kötü amaçlı yazılım tespit edildi. Ekran koruyucu gibi görünen .SRC uzantılı dosya, kullanıcılar arasında kısaltılmış bağlantılar halinde paylaşılıyor ve bilgisayarınıza yerleştiği takdirde Steam kütüphanenizdeki tüm oyunların çalınmasına sebep oluyor.

Dosyanın Steam sohbet penceresinde nasıl göründüğünü aşağıdaki resimden görebilirsiniz. Virüsü yayan Steam kullanıcıları hedefiyle normal sohbet eder bir şekilde kısaltılmış bit.ly linki paylaşıyor, bu sayede dosyaya dair de bir şey göremiyorsunuz. Bağlantının sizi yönelendirdiği adreste .SCR uzantılı bir dosya bilgisayarınıza kötü amaçlı bir yazılımın yükleyerek Steam hesabınızdaki oyunları çalabiliyor. Yazılımın kaynağı henüz bilinmese de durumun ciddi olduğu açık, Steam'in onca korumasına rağmen sohbet penceresinden rahatça yayılması zaten durumun tehlikesini anlatır derecede.

Şimdilik kötü amaçlı yazılımı engellemek için bilinen tek yol Panda Güvenlik'ten bir temsilci olan Bart Blaze'den geldi. Eğer yazılımı yanlışlıkla indirdiyseniz ne yapmanız gerektiğini adım adım anlatıyor Blaze;

  • Steam'den derhal çıkış yapın ve kapatın.
  • Görev Yöneticisi'ni açın ve temp.exe, wrrrrrrrrrrr.exe, vv.exe ya da rastgele isimli gözünüze çarpan bir .exe dosyasını bulun.
  • Sisteminizdeki anti virüs ile işlemi kontrol edin.
  • Online bir anti virüs ile işlemi kontrol edin.
  • Yazılımı sildikten veya durdurduktan sonra derhal Steam şifrenizi değiştirin - eğer bu şifreyi başka hesaplarınızda kullanıyorsanız onları da değiştirin.
  • Hiçbir Steam ürününüzün kaybolmadığından emin olun

Kötü amaçlı yazılım insanların boş anını yakalayarak hedef aldığı için her şeyden önce Steam sohbetlerinden bağlantılara tıklamamak ve bilinmeyen arkadaşlık isteklerini kabul etmemek burada çok önemli bir rol oynuyor. Hatta bilinmeyen kaynaklardan hiçbir Steam yüklemesi gerçekleştirmemenizi de tavsiye ediyoruz.

Google Drive Ağacınızı Hemen Oluşturun

YORUMLAR