Steam'in Açığından Yararlanıp Oyununu Yayınladı

Steam'in Açığından Yararlanıp Oyununu Yayınladı

Steam üzerinde oyun yayınlayabilmek, her oyun yapımcısının hayallerinden bir tanesi. Ancak küçük stüdyolar ya da tek kişi geliştirilen oyunlar için Steam’de oyun yayınlamak neredeyse imkansız. Bir oyun yapımcısı ise sistemin açığından yararlanarak, bütün engelleri tek seferde atlamış.

Steam, dünyanın en büyük dijital oyun mağazası. Anlık olarak milyonlarca oyuncuya ulaşmasının yanı sıra toplam kullanıcı sayısında da rekor üzerine rekor kıran Steam, her oyun yapımcısının hayali. Uzun emekler vererek hazırladıkları oyunları, böylesine büyük bir kitleye ulaştırmak isteyen yapımcılar, bunun için uzun bir yolla cebelleşmek zorunda kalıyorlar.

İngiltere’de ikamet eden bir güvenlik uzmanı, Steam’in koruma duvarlarını test ederken, büyük bir açığa denk geliyor. Bu açık sayesinde oyununu platforma ekleyebildiğini fark eden uzman, 1 Nisan itibariyle yazdığı basitçe oyunu sisteme eklemek ve Valve’ı konu hakkında uyarmak istiyor.

Başta sadece çıkacak oyunlar listesinde kendi oyununa yer vermeyi düşünen bu kişi, oyununu direkt olarak Steam üzerinden satışa çıkarabildiğini fark ettiği anda boş durmuyor ve hemen düğmeye basıyor. Açığı bulan uzmanın hazırladığı oyunun ismi ise Watch Paint Dry yani Boyanın Kurumasını İzle. Adından da anlaşılacağı üzere oyunda, yeni boyanmış bir duvarın kurumasını izliyoruz.

Steam’deki açığı nasıl bulduğunu Medium üzerinde yazdığı bir yazıyla anlatan Ruby takma isimli güvenlik uzmanının sisteme eklediği oyun, hali hazırda kaldırılmış durumda. Muhtemelen bulduğu açık da hemen kapatılmıştır. 

Asın Bayrakları! İlk Türk Yapımı Sanal Gerçeklik Futbol Oyunu Steam'de Desteklerinizi Bekliyor!

Türk Yapımı RPG Oyunu Overfall Steam Üzerinde Yayınlandı!

Türk Oyuncular Knight Online'ı Steam'deki İlk Gününde Acayip Hayvanlara Benzetti

YORUMLAR