Steam'in Oyun Konsolu Steam Machines Ön Siparişe Açıldı

Steam'in Oyun Konsolu Steam Machines Ön Siparişe Açıldı

Dünyanın en büyük dijital oyun dağıtım ve satış platformu olan Steam, bir süre önce tanıtımını yaptığı Steam Machines'i resmi olarak ön siparişe açtı. Üzerinde Steam'in Linux tabanlı olarak geliştirdiği Steam OS işletim sistemi bulunan konsol çok yakında satışa çıkacak.


Steam Machines yada Steam Box olarak adlandırılan bu konsol, aslında mini bir bilgisayar. Konsol benzeri kasaların içerisine bildiğimiz masaüstü ve dizüstü için üretilen, yine masaüstü ve dizüstü sistemlerde gördüğümüz grafik kartlarından bulunduran bir konsol. İşte böylesine bir sistemin üzerine Linux tabanlı ve Steam tarafından geliştirilen bir işlem sistemi gömülüyor ve tüm optimizasyonları yapılarak son kullanıcıya sunuluyor. Steam'in bu girişimi bazı çevrelerde gereksiz olarak görünse de, Steam bu konsollara güveniyor ve geliştirmeye devam ediyor. Steam'in sahibi olan Valve'ın, kendi piyasasındaki en iyi çalışanlara sahip olduğunu düşünürsek, uzun vadeli bu projenin tutması olası.

Konsol projesi Steam'e ait olunca elbette saygınlığı da artıyor, zira Alienware ve Asus gibi firmalar daha şimdiden Steam konsollarını üretmiş durumda. Ön siparişe açılan Steam konsolları arasında ise üç farklı seçenek var. 449 Dolar, 699 Dolar ve 1099 Dolarlık 3 farklı modelle sipariş edilebilen Steam konsolları, aynı zamanda Steam tarafından geliştirilen bir kontrolcüyle geliyor.

YORUMLAR