Stephen Hawking'in Değerli Eşyaları Açık Arttırmaya Çıkarılıyor

Stephan Hawking Eşyaları Açık Arttırma 1

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking 14 Mart 2018’de hayatını kaybetmişti. Şimdilerde ise Hawking’in bazı değerli eşyaları internet üzerinden satışa çıkarıldı. Hawking'in doktora tezi, bazı ödülleri ve tekerlekli sandalyesinin de yer aldığı 22 adet değerli eşyası, 31 Ekim - 8 Kasım tarihleri arasında internet üzerinden açık arttırmaya çıkarılacak.

Stephen Hawking’in doktora tezinin 130 bin dolar ile 195 bin dolar arasında satılacağı tahmin ediliyor. Hawking, doktora tezini 1965 yılında Cambridge Üniversitesi'nde hazırlamıştı. Hatta doktora tezini yazmak için Cambridge Üniversitesi’ne başladığı dönemde ALS hastalığına yakalanmıştı. Hastalığı sırasında zaman zaman çok ümitsizliğe kapılmış ve Genişleyen Evren’in Özellikleri başlıklı tezini yazmaya bir süre ara vermiş.

Yakalandığı ALS hastalığı Hawking’i tamamen esir alarak yaşamı onun için oldukça zor bi hale getirdi. Hawking, ALS nedeniyle bir süre sonra felç oldu ve konuşamaz hale geldi. Ünlü fizikçi, kullandığı yüksek teknolojili tekerlekli sandalye sayesinde hayata tutunarak insanlarla iletişim kurmaya devam edebildi. Son derece gelişmiş özellikleri bulunan bu tekerlekli sandalyenin de 13 bin dolar ile 19 bin 500 dolar arasında satılması bekleniyor.

Stephan Hawking Eşyaları Açık Arttırma 2

İletişim özellikleri ve renkli espri anlayışıyla öne çıktığı söylenen Stephen Hawking, kendisinin de birkaç kez gösterildiği animasyon filmi The Simpsons'ların senaryosunu hatıra olarak saklamış. Bu senaryolar da satışa çıkarılan parçalar arasında yer alıyor. Satıştan elde edilen gelirlerin, Stephen Hawking Vakfı'na ve Motor Nöron Hastalıkları Birliği'ne bağışlanacağı açıklandı.

İngiliz yetkililer ve Hawking'in çocukları, Hawking’in bilimsel çalışmalarının halka sunulması gerektiğini düşünüyor. Stephen Hawking, motor nöron hastalığını (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) yenip çağının en saygın ve başarılı bilim insanlarından birisi olmuştu. Güçlü karakteri ve renkli espri anlayışıyla bir bilim elçisiydi. İnsanlık adına çok önemli çalışmalar yaptı ve çalışmalarına halkın rahatça erişebilmesi için uğraştı.