Stephen Hawking İnsanlığın Geleceği İçin Yatırım Yapıp Uzaya Açılmak Lazım Dedi

Stephen Hawking İnsanlığın Geleceği İçin Yatırım Yapıp Uzaya Açılmak Lazım Dedi

Ünlü kozmoloji dehası Stephen Hawking dünya üzerinde yaşam döngüsünün çok sürdürülebilir olmadığını ifade etti. Hawking, “yatırım ve atılım yaparak geleceği başka gezegenlere taşımak gerekiyor” dedi.

Stephen Hawking insan ırkının Dünya gezegeni üzerinde çok uzun ömürlü olmadığını hemen her fırsatta ifade eden bir kuramcı ve kozmoloji bilgini. The Guardian gazetesine geçenlerde verdiği demeçlerinden birinde “uzaylılar temas kurmak isterse uzak durun” diyen Hawking, bu seferde “acilen yatırımlara ağılık verip uzaya çıkmak ve yeni yaşam alanları bulabilmek için atılım yapmalıyız” mesajını verdi.

Stephen Hawking ana fikri; tükenen dünyanın artık insan ırkını taşımaktan yorulduğu üzerine yapılandırılabilir. Zaten bu söylemini bir süredir tekrar ediyor. Ancak bu öngörüden etik olarak son derece sıkıntılı sonuçlar da çıkıyor. İnsanlığın kurtuluşu için uzayda bir yerlere koloniler kurup oraya kimlerin, ne şartlar ve kriterlerde taşınacağı sorusu yıllardır bilim kurgu filmlerinin bile konusu. Kısaca Hawking her seferinde “haydi uzaya” diye bir demeç verdiğinde arkasından bir taşınma planı da sunmuyor.

Hawking Etik Değerleri Sorgulamıyor Sadece Felaket  Öngörüyor

Esas soru, uzaya çıkıp ve bir şekilde kendine bir koloni kurmayı başaran insanoğlu, yok olmak üzere olan Dünya gezegeninde geride kimleri bırakacak? Çünkü bu öngörü gerçekleşeceği zamana kadar Dünya nüfusu onlarca milyar olacak. Hangi otorite kimin gidip kimin kalacağına nasıl karar verebilecek?

Yine de Hawking ön görüsünde son derece haklı gibi görünüyor. Ama tüm bu uyarıları insanoğlu ne kadar değerlendirebilecek bu konuda şüphelerde yok değil.

Mark Zuckerberg, Hawking ve Rus Milyarder Çılgın Uzay Yelkenlileriyle Yıldız Sistemlerini Keşfedecekler!

Stephen Hawking Yapay Zekaya Karşı İnsanlığı Uyardı: 100 Yıl Sonra Kıyamet 

YORUMLAR