Stephen Hawking Yapay Zekaya Karşı İnsanlığı Uyardı: 100 Yıl Sonra Kıyamet

Stephan Hawking’e göre teknolojik kıyamete sadece 100 yıl kaldı.

Stephen Hawking Yapay Zekaya Karşı İnsanlığı Uyardı: 100 Yıl Sonra Kıyamet

Bugün yaptığımız tüm teknolojik gelişmeler bir gün bize hükmedebilir mi? Stephan Hawking’e göre evet. Hawking, teknolojik kıyametin en fazla 100 yıl ötede olduğunu savundu. 

Stephan Hawking yapay zeka çalışmalarını pek de sempatiyle izlemiyor. Gelişmeleri değerlendiren Hawking yapay zekanın önümüzdeki 100 yıl içerisinde tüm kontrolleri ele alabileceğini, bunun da insanlığın sonunu getirebileceğini savunuyor.

Aslında Stephen Hawking’in bu teorisi ile ilgili onlarca bilim kurgu filmi seyrettik. Terminatör serisi bu tür filmlerin başında geliyor, hatta bir kilometre taşı olarak bile adlandırılabilir. Hawking yeni ortaya attığı teorisinde bu durumun kaçınılmaz olacağını, teknolojinin her şeyi kontrol etmeye başladığı anda, bizim için mantıklı hedefleri olmasının mutlaka sağlanması gerektiğini belirtiyor.

Hawking, "teknoloji bir gün her şeyi devraldığında bizim için iyi planları olmasını garantilemeliyiz, yoksa yapay zekanın bizi gezegene tehdit olarak görmesi için yeterli sebepleri var" açıklamasında bulundu. Hawking teknolojinin devralacağı bir dünyanın insanlar için yaşam şartlarını tamamen değiştirebileceğini, değişen yaşam standartlarına insanların uyum sağlamasının çok zor olduğunu ve bundan dolayı insan ırkının sonun gelebileceğini söylüyor.

Hawking insan ırkının doğayı değiştirerek yaşam alanları yarattığını, kendi kontrolü olmadan değişen şartlara asla uyum sağlamayacağını da sözlerine ekliyor. Hawking bu teorisinin 100 yıl içerisinde olabileceğinin de altını çiziyor.

Yapay Zeka Ne Değildir?

Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir

Erdem Sahibi Robotlar Tasarlayabilmenin Dayanılmaz Ağırlığı

YORUMLAR