Stephen Hawking: Zenginler İnsanlığı Yok Edecek

stephen hawking insanüstü

Yakın zaman önce aramızdan ayrılan dünyanın en ünlü fizikçilerinden Stephen Hawking, ölmeden önce yazdığı makaleyle tekrar gündeme geldi. Hawking, kaleme aldığı makalesinde zenginlerin çocuklarının DNA'ları üzerinde yapacakları değişikliklerle oluşacak insanüstü ırk, insanlığın sonunu getirebilir ifadelerini kullanarak, insanlık için yeni bir tehlikeye işaret etti.

The Sunday Times gazetesi, 16 Ekim tarihinde “Brief Answers to the Big Questions” ya da Türkçe olarak “Büyük sorulara kısa cevaplar” ismiyle yayınlanacak kitapta yer alan makalelerden bir bölüm yayınladı. Yayınlanan yazıda, mart ayında hayatını kaybeden Hawking’in genetik mühendisliğinde atılacak kimi adımlara yönelik öngörülerine yer verildi.

Ünlü fizikçi, içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde insanüstü kişilerin doğmasını sağlayacak yeniliklerin yapılacağını ve insanüstü kişilerin, insanlığın geri kalanını yok edebilecek güce ulaşacağını dile getirdi. Devletlerin insanüstü kişilerin oluşturulmasını engelleyecek kanunlar ve engeller koymaya çalışacaklarını; ancak zengin ve açgözlü kişilerin kuralları aşarak, çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Devletler müdahale edecek

Hawking, “Bu yüzyılda insanların zeka ve saldırganlık gibi içgüdüleri değiştirmenin yolunu keşfedeceğinden eminim. Muhtemelen insanlar üzerinde genetik mühendisliği uygulamaların yapılması karşıtı yasalar kabul edilecek. Ancak bazı insanlar hafıza, hastalıklara karşı dayanıklılık ve ömür süresi gibi insani özellikleri geliştirme hırsına karşı koyamayacak” dedi.

Bununla da kalmayan Hawking, “"Bu tür insanlar ortaya çıktığında, geliştirilmemiş insanlarla ilgili önemli siyasi sorunlar olacak. Sıradan insanların soyu tükenecek ya da önemsiz hale gelecekler. Onlar yerine kendi kendilerini tasarlayan bir ırk olacak. İnsan ırkı kendilerini yeniden tasarlayabilirse, muhtemelen yayılacaklar ve diğer gezegenlerle yıldızlarda kolonileşecekler” ifadelerini kullandı.

Crispr-Cas9

Hawking tüm tahminleriyse yaklaşık 6 yıl önce ortaya çıkarılan Crispr-Cas9 teknolojisine dayanıyor. Bu teknolojiyle DNA üzerinde değişiklikler yapılmaya başlanırken, bilim insanları kötü genleri ayıklayabiliyorlar. Böylece kanser gibi kötücül DNA’ların yol açtığı hastalıklar tedavi edilebiliyor.

Crispr-Cas9 tekniği sayesinde insan vücudunun kimi engellerinin kaldırılabileceğini ve çeşitli ekstra özellikler eklenebileceğini belirten Hawking, geçtiğimiz yıllarda yapay zeka teknolojisinin kendi bilincine erişmesi durumunda Matrix benzeri bir insan kıyımına girebileceğini vurgulamıştı.