Stephen Hawking’e Göre İnsanlık Tarihinin Son Bin Yılı Başladı

Stephen Hawking’e Göre İnsanlık Tarihinin Son Bin Yılı Başladı

2016 yılında da insanlık adına parlak pek bir olay yaşanmadı. Savaşlar devam etti, hastalıklar toplulukları kırdı geçirdi. Alt yapı yetersizliği ve ucuz işçilik yüzünden milyonlarca tüketim mağduru oluştu. Sular pislendi, küresel ısınma anlaşmaları ihlal edildi. Ama biz geleceğe umutla bakmaya devam ettik, bir kişi hariç; Stephen Hawking.

Hawking’e göre eğer bin yıl içinde Mars’a yerleşmezsek yer küre üzerinde insan varlığından eser kalmayacak. Hawking 50 yıl içerisinde gezegenin dengesinin sarsılacağını ve insanlığın evrenin ve doğanın kurallarına karşı gelmenin bedellerini ödemeye başlayacağını savunuyor. Kısaca Hawking 2080 yılından itibaren başlaması mümkün olan uzun soluklu bir kıyameti haber veriyor. Hawking insanlığın kendi kendini gezegen üzerinden yok etmesinin 1.000 yıl kadar sürebileceğini de ön görüyor.

Ancak tüm bu karamsar söylemlerine rağmen Hawking, insanlığın uzay araştırmaları yapıp evrende yeni sınırlar keşfederek kurtulabileceğini de söylüyor. Ünlü kozmolog Stephen Hawkin’e göre Elon Musk, Steve Wozniak gibi sayıları 8 bini aşkın araştırmacı, girişimci ve bilim adamı olan idealist insanlar, gelecekte var olabilmemizin tek umudu. Her ne kadar Havking "gelecek uzayda" desede kendisini uzaylılara karşı bizi uyardığı söylemleriyle de tanıyoruz. 

Stephen Hawking: Uzaylılar İletişime Geçmek İsterlerse Cevap Vermeyin!

Stephen Hawking İnsanlığın Geleceği İçin Yatırım Yapıp Uzaya Açılmak Lazım Dedi

Stephen Hawking Yapay Zekaya Karşı İnsanlığı Uyardı: 100 Yıl Sonra Kıyamet

YORUMLAR