Steve Jobs Yaşıyor Olsa Gurur Duyardı: Apple iPhone Satışlarıyla Yeni Bir Rekor Kırdı!

Steve Jobs Yaşıyor Olsa Gurur Duyardı: Apple iPhone Satışlarıyla Yeni Bir Rekor Kırdı!

Steve Jobs tarafından 1 Nisan 1976 tarihinde kurulan Apple, 40'ıncı yılına adım adım yaklaşırken 2015 yılında sattığı iPhone'lar ile büyük bir rekor kırmayı başardı.

Apple, 2015 yılının son çeyreğine ait olan satış raporlarını kamuoyuyla paylaştı. Paylaşılan bu bilgilerle birlikte şirkete karşı yapılan karalayıcı yorumlarda çürütülmüş oldu. Çünkü çeşitli analiz şirketleri tarafından Apple'ın 2015 yılındaki karının fazla olmadığı ve artık eskisi kadar da fazla ürün satmadığı söylenmişti. Bu yorumun doğruluk payının olmadığı açıkladığı raporlar kanıtlayan Apple, şirketin kurulduğu zamandan bugüne kadarki en fazla iPhone satışını gerçekleştirerek yeni bir rekor kırdı.

Apple, 2015 yılının son çeyreğinde gelirlerini oldukça fazla arttırdı. Toplam olarak satışlardan 79.5 milyar dolar kazanan teknoloji şirketi, zararlar çıkarıldığında 18.4 milyar dolar net kazanca ulaşmış oluyor. Bu kazancın 3 aylık bir zaman dilimine ait olduğunu hatırlatalım.

Dev teknoloji şirketi, iPhone isimli telefonlarında eskiden kazanmış olduğu 74.5 milyonluk rekoru da son çeyrekte 74.7 milyon olacak şekilde arttırarak tarihindeki iPhone satma rekorunu kırdı. Artık eskisi kadar fazla satılmadığı söylenen iPad isimli tabletler ise 2015'in son çeyreğinde 16.1 milyon adet sattı. Apple'ın üretmiş olduğu bir diğer cihazı Mac ürünlerinde ise son üç aylık satış rakamları 5.3 milyon civarında. Apple şirketi yaptığı bu satışlarla birlikte 2015'in son çeyreğinde toplamda 216 milyar dolar kazanç sağladı. Bu parayla hangi yatırımların yapılacağı bilinmiyor fakat Apple, gerçekten de teknoloji sektörünün liste başındaki yerini fazlasıyla hak ediyor.

Sizce Apple'ın 2016 yılındaki satışları nasıl olacak?

Apple'ın Araba Projesinde Şok, Proje İptal Olabilir

Google Apple'a Neden Milyarlarca Dolar Ödüyor?

YORUMLAR