Şubat Ayından İtibaren Tüm iOS Uygulamaları 64-bit Üzerine Kodlanacak

Şubat Ayından İtibaren Tüm iOS Uygulamaları 64-bit Üzerine Kodlanacak

Apple yeni nesil iPhone ve iPad cihazlarına 64-bit işletimi getirmesiyle birlikte daha hızlı ve daha stabil uygulamaları ve programları cihazlar üzerinde çalıştırabiliyor, adeta yeni nesil teknolojiye parmaklarımızın ucuyla dokunuyorduk. Yakında bu kulvardaki tüm 32-bit kodlar iyi bir amaç için kaldırılmış olacak.

Apple'ın Cupertino tayfası, geliştiricilere yeni iOS uygulamaları konusunda 64-bit kodlama desteğini önümüzdeki 1 Şubat'tan itibaren zorunlu kılacak. Firma şu anda App Store'da bulunan 32-bit uygulamaları silmeyecek olsa da artık yeni uygulamalar ve güncelleştirmeler 64-bit'e geçmek zorunda kalacak. Teorik olarak bu yapımcıları çok etkilemeyecek olsa gerek, artık programcılar sadece uygulamaları için en son araçları kullanarak 64-bit kodlama çıkartacaklar.

Bu değişim ileride kullanacağınız uygulamalarda gözle görünür bir etki yaratacak. En azından kullanılan işletim sistemini aynı anda hem 32-bit hem de 64-bit'e zorlamayacağından yeni uygulamalardan daha sabit bir performans bekleniyor. Programcılar artık yeni uygulamalarını iOS'un A7 ve A8 işlemcileri üzerine kodlayacağından daha hızlı oyunlar, daha performanslı medya oynatıcılar ve genel olarak daha sabit uygulamalara erişeceğiz. Aynı zamanda son araçların ve işlemcilerin hedef alınacağını düşünürsek Apple'ın son model cihazlarında bu fark daha da göze çarpacak.

Apple'ın 32-bit desteğini olduğu gibi keseceğini düşünmüyoruz ancak firma yavaş yavaş elini ayağını o taraftan çekmeye başladı. Şubattan itibaren 64-bit uygulamaların nasıl bir performans sergileyeceğini hep beraber göreceğiz.

Samsung Galaxy Note 4 ile Zamana Karşı Yarış

Google, iOS'tan Android'e Geçiş Rehberi Hazırladı

YORUMLAR